نابود كردن تومورهای مغزی با داروی اسكیزوفرنی

نابود كردن تومورهای مغزی با داروی اسكیزوفرنی

به گزارش با فناوری پژوهشگران ˮمركز جامع سرطان جانسون دانشگاه كالیفرنیا، لس آنجلسˮ(UCLA Jonsson Comprehensive Cancer Center) آمریكا در مطالعه اخیرشان اظهار كرده اند می توان تومورهای مغز را با استفاده از داروهای بیماری اسكیزوفرنی همراه با پرتو درمانی از بین برد.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا، تیمی از محققان مرکز جامع سرطان جانسون کشف کرده اند که استفاده از دارویی که بیشتر برای اسکیزوفرنی استفاده می شود در کنار پرتودرمانی به معالجه بهتر گلیوبلاستوما، یکی از کشنده ترین و تهاجمی ترین تومورهای مغزی کمک می نماید. محققان آمریکایی بعد از انجام این کار بر روی موش ها نتایج امیدوار کننده ای را مشاهده نمودند و مقرر است آزمایش های بالینی انسانی را هم از تابستان آغاز کنند.
گلیوبلاستوم مولتی فرم(Glioblastoma multiforme) یا GBM یا گلیوبلاستوما شایع ترین تومور بدخیم اولیه سیستم عصبی مرکزی است که در نخاع یا مغز بروز می کند. منشا تومور سلول های آستروسیت (نوعی یاخته گلیال) است.
آنچه محققان طی این مطالعه دریافتند این است که ترکیب پرتودرمانی با داروی "تری فلوپرازین"(Trifluoperazine) که برای بیماری اسکیزوفرنی مورد استفاده قرار می گیرد، سلول های گلیوبلاستوما را مورد هدف قرار می دهد و به غلبه بر مقاومت در مقابل درمان که معمولاً در این نوع سرطان تهاجمی مغز اتفاق می افتد، کمک می نماید. به صورت معمول، امید به زندگی بیماران مبتلا به این نوع سرطان تنها ۱۲ تا ۱۸ ماه بعد از تشخیص این بیماری است. پرتودرمانی معمولاً یکی از مؤثرترین روش های درمانی ضد سرطان است، با این وجود در گلیوبلاستوما سلول های توموری اغلب در مقابل اشعه مقاوم هستند.
دکتر "فرانک پاژونک"(Frank Pajonk) استاد ارشد این مطالعه اظهار داشت: در حالیکه پرتودرمانی یکی از معدود روش های درمانی است که بقای بیماران گلیوبلاستوما را طولانی تر می کند، اما پرتودرمانی به تنهایی تأثیر بسیار کمی در درمان این بیماری دارد چونکه ما با تومورهای بسیار تهاجمی سروکار داریم. داروی تری فلوپرازین به خودی خود کار چندانی نمی کند اما هنگامی که با پرتودرمانی ترکیب می شود عملکرد بسیار موثری خواهد داشت. نکته مهم این است که این دارو سلول ها را در معرض پرتوها حساس نمی کند بلکه از ایجاد سلول های بنیادی گلیومای مقاوم جلوگیری می کند.
این محققان روش خویش را بر روی موش ها آزمایش کردند و دریافتند در هنگام استفاده از این ترکیب(پرتو درمانی همراه با داروی تری فلوپرازین) رشد تومورها به طور قابل ملاحظه ای کاسته می شود و عمر موش ها طولانی تر می شود. این درمان میزان بقای موش ها را تا ۱۰۰ درصد به بیشتر از ۲۰۰ روز افزایش داد و این در شرایطی است که این میزان در هنگام استفاده تکی از پرتودرمانی تنها ۶۷.۷ درصد است.
این تیم تصمیم دارد تابستان سال جاری آزمایش های بالینی انسانی خویش را آغاز کند."لیا نیمفو"(Leia Nghiemphu) یکی از پژوهشگران این مطالعه در پایان اظهار داشت: گام بعدی این است که ببینیم آیا می توانیم این مقاومت در مقابل اشعه را در انسان متوقف نماییم یا خیر.
یافته های این مطالعه در مجله "Proceedings of the National Academy of Sciences" منتشر گردید.1399/02/16
23:13:33
5.0 / 5
2842
تگهای خبر: آزمایش , پژوهش , دانشگاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است