با تلاش پژوهشگران آمریكایی؛

هوش مصنوعی جایگزین بافت برداری در تشخیص سرطان مغز می شود

هوش مصنوعی جایگزین بافت برداری در تشخیص سرطان مغز می شود

با فناوری: پژوهشگران مصنوعی، یك مدل مبتنی بر هوش مصنوعی ابداع نموده اند كه می تواند نیاز به بافت برداری را برای تشخیص سرطان مغز برطرف كند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از مدیكال اكسپرس، شاید بیماران مبتلا به سرطان مغز در سال های آینده، مجبور نباشند برای مشخص شدن بهترین نوع درمان تومور، بافت برداری را انجام دهند.
پژوهشی كه در "مركز پزشكی دانشگاه تگزاس شعبه جنوب غربی" (UTSW) انجام شده است، نشان میدهد كه هوش مصنوعی می تواند با بررسی تصاویر سه بعدی مغز، جهش ژنتیكی خاصی را در تومور گلیوما با ۹۷ درصد دقت شناسایی كند. شاید این فناوری بتواند نیاز به جراحی را برای نمونه برداری از تومور گلیوما كم كند و به تحلیل تومور برای انتخاب درمان مناسب كمك نماید.
دانشمندان در سال های اخیر، روش های تصویربرداری دیگری را نیز آزمایش كرده اند اما شاید این پژوهش جدید بتواند یكی از دقیق ترین روش ها را برای ارزیابی گسترده سرطان مغز عرضه نماید.
"جوزف مالدجیان" (Joseph Maldjian)، از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: آگاهی از وضعیت جهش گلیوما، گام مهمی در پیش بینی وضع بیمار و ارائه راهبردهای درمانی محسوب می شود. تشخیص این وضعیت فقط با بهره گیری از تصویربرداری و هوش مصنوعی، می تواند گام مهمی دراین زمینه باشد.آنزیم های جهش یافته
پژوهشگران در این پروژه، از یك شبكه یادگیری عمیق و روش ام آرآی استفاده كردند تا بتوانند وضعیت یك ژن موسوم به " IDH" را تشخیص دهند. این ژن، آنزیمی را تولید می كند كه شكل جهش یافته آن می تواند به رشد تومور در مغز منجر شود.
پزشكان برای درمان گلیوما معمولا مجبور می شوند تا بیماران را جراحی كنند تا قسمتی از بافت تومور را بردارند و برای تشخیص وضعیت جهش تومور، به تحلیل آن بپردازند. ارائه راهبردهای پیش بینی و درمان تا حدود زیادی به وضعیت جهش تومور گلیوما بستگی دارد.
از آنجائیكه به دست آوردن نمونه بافت، گاهی اوقات می تواند خطرناك و زمان بر باشد، پژوهشگران همیشه برای تشخیص وضعیت جهش تومور، در جستجوی راهبردهایی غیر از جراحی هستند.
مالدجیان اضافه كرد: نكته مثبت این مدل یادگیری عمیق، سادگی و همین طور دقت بالای آن است. ما گام های قبل از پردازش را حذف كرده ایم و یك مدل ایده آل عرضه كرده ایم تا با بررسی تصاویر، به مراقبت بالینی كمك نماید.
این پژوهش، در مجله " Neuro-Oncology" به چاپ رسید.
منبع:

1399/02/04
13:36:15
5.0 / 5
2904
تگهای خبر: آزمایش , ابداع , پژوهش , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است