سامانه دفاع بیولوژیكی تسلا به ویروس ها خوش آمد می گوید!

سامانه دفاع بیولوژیكی تسلا به ویروس ها خوش آمد می گوید!

با فناوری: كارشناسان می گویند فیلتر دفاع بیولوژیك خودرو های تسلا كه برای جلوگیری از ورود ذرات آلوده به خودرو طراحی شده است، برخلاف تصور نمی تواند مانع از ورود ویروس ها شود.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، خودروهای تسلا مدل S و مدل X مجهز به یك سلاح دفاع بیولوژیكی با فیلتر ذرات هوا با راندمان بالا موسوم به "هپا"(HEPA) هستند. به طرز چشمگیری، فیلتری كه در این مدلهای خودرو های تسلا استفاده شده ۱۰ برابر بزرگتر از فیلترهای خودرو های معمولی است.
حالا بسیاری در تلاش هستند تا بفهمند كه آیا سامانه دفاعی تسلا می تواند چاره ای برای از سرگیری حمل و نقل ایمن توسط تاكسی های عادی یا اینترنتی در این دوران شیوع بیماری همه گیر كووید-۱۹ باشد و آیا فیلتر "هپا" می تواند مردم را از شر این ویروس ایمن نگه دارد؟
طبق گفته تسلا، فیلتر آن ۱۰۰ برابر موثرتر از فیلترهای خودرو های دیگر است. علاوه بر این، این فیلتر حداقل ۹۹.۹۷ درصد از ذرات ریز و آلاینده های گازی و همین طور باكتری ها، ویروس ها، گرده ها، هاگ ها و قارچ ها را تصفیه می كند.
هم اكنون كلمه "ویروس" همگان را حساس كرده است و برای هر كسی كه خبرهای روز را می خواند، نشان دهنده شیوع كروناویروس جدید است. اطلاعات فوق حتی ممكنست موجب شود برخی افراد به وب سایت شركت تسلا بروند تا یكی از خودرو های مدل S یا مدل X این شركت خودروسازی را سفارش دهند تا خودرا با این فیلتر از مبتلاشدن به كروناویروس جدید ایمن كنند.
با این وجود، لازم به ذكر است كه احتمال مبتلاشدن به این بیماری از داخل خودرو در صورتیكه غریبه ای را سوار خودروی خود نكنیم، خیلی كم است.
همانطور كه تسلا می گوید: سامانه دفاع بیولوژیك تسلا یك سیستم تصفیه صدها بار كارآمدتر از فیلترهای استاندارد خودرو است كه قادر می باشد بهترین كیفیت ممكن هوای اتاق خودرو را بدون توجه به آنچه در محیط اطراف می گذرد، برای راننده و مسافرانش فراهم آورد.
اما نباید از این نكته غافل بود كه تسلا اشاره نموده است كه این فیلتر "هپا" می تواند ذراتی به اندازه ۰.۳ میكرومتر را تصفیه كند. با وجود اینكه این میزان از قدرت تصفیه بسیار چشم گیر است و صرف نظر از این كه این فیلتر چقدر فوق العاده است، باید توجه داشت كه كروناویروس اندازه كوچكتری از توانایی تصفیه این فیلتر دارد.
بر طبق مقالات انتشار یافته در مجله پزشكی نیو انگلند، اندازه كروناویروس جدید از ۰.۰۶ میكرومتر تا ۰.۱۴ میكرومتر متغیر است. این یك دامنه كاملاً گسترده است و مشخص است كه ۰.۰۶ میكرومتر كمتر از ۰.۳ میكرومتر است، به این معنا كه ویروس از فیلتر تسلا عبور می كند.
"مایكل جی. بوچمیر" از دانشگاه كالیفرنیا اروین می گوید: اگر نگران عوامل باكتریایی مانند سیاه زخم یا طاعون هستید، یك فیلتر خوب احیانا از شما محافظت می كند. اما ۰.۳ میكرومتر نمی تواند مانع از عبور ویروس ها شود. این فیلتر می تواند شما را در مقابل بیشتر باكتری ها حفظ كند، اما نمی تواند جلوی ویروس ها را بگیرد. بدین سبب اگر فكر می كنید كه همه عوامل بیماری زا، باكتری هستند، در اشتباه هستید و این فیلتر نمی تواند از شما در مقابل كروناویروس جدید محافظت كند.
هیچ شكی وجود ندارد كه این فیلتر اعجاب انگیز، توانایی فوق العاده ای در تصفیه هوا و فراهم كردن یك هوای تمیز و خوب برای خودرو را دارد، اما نمی تواند مانع از ورود ویروس ها به خودرو شود.1399/02/03
13:20:57
5.0 / 5
2835
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است