رباتی برای كشتن باكتری و مبارزه با كووید 19

رباتی برای كشتن باكتری و مبارزه با كووید 19

به گزارش با فناوری محققان ˮمركز پزشكی دانشگاه ویرجینیاˮ به تازگی موفق به توسعه رباتی شده اند كه به آنها در مبارزه با بیماری كووید-19 و كشتن یك باكتری خاص در بیمارستان ها كمك می نماید.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا، با شیوع كرونا در سرتاسر جهان محققان "مركز پزشكی دانشگاه ویرجینیا" رباتی به نام "ترو-دی" (Tru-D) طراحی نموده اند كه می تواند اتاق های بیمارستان را به صورت كامل تمیز كرده و با نور فرابنفشی كه دارد همانند یك قاتل ویروس عمل كند.
وجود اینگونه ربات ها در بیمارستان ها در این زمان بسیار حیاتی خواهد بود. برخی از بیمارستان ها از یك دستگاه الكترواستاتیك پراكسید هیدروژن برای از بین بردن باكتری ها و پاتوژن های مقاوم در اتاق بیماران استفاده می نمایند اما رباتی كه به تازگی این محققان توسعه داده اند بسیار دقیق تر از این دستگاه ها در تمیز كردن اتاقها عمل می كند.
ربات ترو- دی مخفف عبارت برای ضد عفونی فرابنفش تمام اتاق (Total Room Ultraviolet Disinfection) است.
این ربات در كشتن ارگانیسم های مختلف همچون كلستریدیوم دیفیسل (Clostridium difficile یا C. difficile، C. diff و CDF/cdf) كه یك باكتری مقاوم به آنتی بیوتیك است و می تواند سبب بیماری شدید و حتی مرگ شود بسیار موثر است.
كلستریدیوم دیفیسل یك باكتری گونه از باكتری های گرم مثبت است. یكی از علل عفونت های روده ای بیمارستانی است. سموم كلستریدیوم دیفیسیل در مدفوع ۱۵ تا ۲۵ درصد از بیماران مبتلا به اسهال ناشی از آنتی بیوتیك و بیشتر از ۹۵ درصد بیماران مبتلا به كولیت غشاء كاذب، یافت می شود.
عملكرد ربات مذكور به این صورت است كه در مركز اتاق قرار می گیرد و از حسگرهایش برای كالیبره كردن دوز دقیق انرژی لازم برای ضد عفونی كردن كل اتاق استفاده می نماید و سپس چراغش روشن می شود و تمام سطوح ضدعفونی می شوند.1399/02/02
13:10:18
5.0 / 5
3440
تگهای خبر: حسگر , دانشگاه , دستگاه , ربات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است