توسط ناسا و اسپیس ایكس صورت گرفت

آزمایش سیستم تخلیه در سكوی پرتاب

آزمایش سیستم تخلیه در سكوی پرتاب

به گزارش با فناوری آژانس فضای آمریكا(ناسا) و شركت فضایی خصوصی اسپیس ایكس مبادرت به آزمایش سیستم های تخلیه در سكوی پرتاب موشك ها كردند تا پرسنل صدمه دیده را به شكل ایمن از برج پرتاب پاین بیاورند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، ناسا و اسپیس ایكس آزمایشی روی سیستم های تخلیه سكوی پرتاب بعنوان بخشی از انجام نخستین پرواز سرنشین دار كپسول "دراگون"(Dragon) انجام دادند.
آنها در تاریخ سوم آوریل ۲۰۲۰ در مجموعه پرتابی ۳۹A در مركز فضایی كندی در فلوریدا مبادرت به آزمایش سیستم های تخلیه و بیرون بری پرسنل پرتاب و فضانوردان در صورت بروز حوادث اضطراری از برج پرتاب كردند.
انجام هرگونه عملیات فضایی كه شامل موشك های بسیار قابل انفجار و حتی سوخت های سمی هستند، به صورت بالقوه بسیار خطرناك می باشد و وجود این سیستم های تخلیه به علت حضور فضانوردان در فضاپیما و خدمه زمینی در برج پرتاب، ضروری و حیاتی می باشد.
ناسا از دوره برنامه "آپولو"، سیستم های مختلفی را برای تخلیه مجتمع های پرتابی كه برای مأموریت های سرنشین دار مورد استفاده قرار گرفته اند، آزمایش كرده است. بعنوان مثال برای پرتاب موشك "ساترن V"، هر برج پرتاب مجهز به آسانسورهای پرسرعت، چتر نجات، كابین های كناری وصل شده با كابل و پناهگاه های غیرقابل نفوذ بود كه فضانوردان و خدمه می توانستند از آنها برای در امان ماندن از آتش و موج انفجار موشك تا رسیدن نیروهای نجات استفاده كنند.
سیستم كابین كابلی، چیزی كه فضانوردان و خدمه زمینی با استفاده از سبدهای آهنی كه به واگن سربازبر معروف است، از سانحه فرار می كنند، برای پرتاب های بعدی حفظ و بهینه شد و همچنان برای مأموریت های تجاری سرنشین دار توسعه می یابد.
سیستم مورد آزمایش كنونی برای فرار از سانحه احتمالی در جایگاه دسترسی خدمه در ارتفاع ۸۱ متری برج پرتاب قرار گرفته است و از دو روش استفاده می نماید.
یكی از این روش ها بالابرهای پر سرعت است كه می توانند در كمتر از ۳۰ ثانیه به سطح زمین برسند و پرسنل می توانند به شكلی ایمن به زمین آورده شوند. دومین روش هم كابین های كابلی است كه حتی پرسنل مجروح را در فاصله ای دور نسبت به برج پرتاب به زمین می رساند. در عین حال، هشدارها و سیستم های مهار آتش هم برای خرید زمان برای فضانوردان و خدمه پرتاب فعال می شوند.
اولین پرواز سرنشین دار كپسول دراگون مقرر است پس از ماه مه سال ۲۰۲۰ صورت گیرد كه قبل از آغاز پروازهای منظم به ایستگاه فضایی بین المللی(ISS)، باعث تایید این فضاپیما خواهد شد.1399/01/21
12:04:29
5.0 / 5
3603
تگهای خبر: آزمایش , شركت , فضاپیما , موشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است