تأثیر مخرب استرس بر عملكرد مغز

تأثیر مخرب استرس بر عملكرد مغز

به گزارش با فناوری پژوهشگران ˮانجمن علوم اعصابˮ آمریكا به تازگی اعلام نموده اند استرس بیشتر از آن چیزی كه افراد تصور می كنند بر عملكرد مغز آنها تأثیر می گذارد.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از تك اكسپلوریست، پژوهشگران به تازگی بعد از بررسی هایی كه بر روی حیوانات و انسان ها انجام دادند، اعلام كردند كه استرس می تواند بر نحوه عملكرد مغز تاثیر منفی بگذارد. این پژوهشگران همینطور اعلام نمودند استرس نه تنها بر حافظه و خیلی از كاركردهای دیگر مغز، مانند خلق و خو و اضطراب تاثیر می گذارد، بلكه سبب التهاب مغز هم می شود كه این مورد بر سلامت قلب هم تاثیر منفی می گذارد.
این مطالعه جدید كه در مجله" JNeurosci "منتشر شده است، نشان داده است كه استرس با تغییر ساختار و عملكرد نورون ها و آستروسیت ها، عملكرد مغز را تغییر می دهد.
آستروسیت (astrocyte) یا آستروگلیا یا اختریاخته، یاخته ای گلیایی و ستاره شكل است كه تغذیه و حفاظت یاخته های عصبی را بر عهده دارد.آستروسیت ها سلول های گلیای ستاره شكل در مغز و طناب نخاعی می باشند. آستروسیت ها بیشترین نوع سلول های گلیا هستند. آستروسیت یعنی سلول ستاره ای و این نام به درستی شكل این سلول را توصیف می كند. آستروسیت ها از اندازه بزرگی برخوردار می باشند و نورون ها را تغذیه كرده و از آنها حمایت می كنند و به همراه میكروگلیاها مواد زاید درون مغز را از بین می برند و در نهایت به صورت مواد شیمیایی از مایع احاطه كنندهٔ نورون ها حفاظت می كنند. گاهی اوقات نورون ها به علل ناشناخته ای از بین می روند یا در اثر ضربه مغزی عفونت یا سكته مغزی می میرند. در این هنگام آستروسیت ها به همراه میكروگلیا وظیفه پاكسازی و از بین بردن مواد زائد باقی مانده را به عهده می گیرند.
آستروسیت ها ماموران مدیریتی مغز هستند كه وظیفه دارند بعد از انتشار در سیناپس، انتقال دهنده های عصبی را كنترل كنند.
در این مطالعه دانشمندان با برسی مغز موشها دریافتند استرس حاد سبب انقباض فرآیندهای جانبی در آستروسیت های مخچه موش می شود. استرس با متوقف كردن تولید زیر واحد اساسی گیرنده های گلوتامات به نام GluA۱، این تغییر را القا می كند.
در خلال یك رویداد استرس زا، هورمون استرس "نوراپی نفرین" (norepinephrine ) یك مسیر مولكولی را كه به صورت معمول در سنتز پروتئین GluA۱ به اوج خود می رسد، سركوب می كند. بدون گیرنده های عملكردی GluA۱ یا گلوتامات، نورون ها و آستروسیت ها توانایی برقراری ارتباط با یكدیگر را از دست می دهند.1399/01/14
21:04:00
5.0 / 5
3646
تگهای خبر: پژوهش , تولید , حافظه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است