اسپیس ایكس مامور ارسال محموله به دروازه ناسا شد

اسپیس ایكس مامور ارسال محموله به دروازه ناسا شد

به گزارش با فناوری ناسا با شركت فضایی خصوصی اسپیس ایكس برای ارسال محموله به ایستگاه فضایی ˮدروازهˮ(Gateway) كه مقرر است برای پروژه بازگشت به ماه و سفر به مریخ معروف به ˮآرتمیسˮ راه اندازی شود، قرارداد بست.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از نیو اطلس، ناسا شركت فضایی خصوصی اسپیس ایكس(SpaceX) را برای حمل محموله به ایستگاه فضایی فضای عمیق "Gateway" برگزیده است.
بنابر این قرارداد بعنوان نخستین قرارداد خدمات لجستیك "دروازه" كه به یك شركت آمریكایی اعطا می شود، شركت اسپیس ایكس موظف است مواد و تداركات، آزمایشات و موارد تحت فشار و بدون فشار را به ایستگاه "دروازه" تحویل دهد.
ایستگاه فضایی "دروازه" برای برنامه "آرتمیس"(Artemis) كه برای بازگشت فضانوردان آمریكایی به سطح ماه و حضور مداوم و پایدار در آن طراحی شده است، استفاده خواهد شد.
هنگامی كه ایستگاه فضایی بین المللی(ISS) یا ایستگاه برنامه ریزی شده "دروازه" را می بینیم، به راحتی نمی توان از این واقعیت غافل شد كه این ها خودكفا نیستند، بلكه باید مدام تغذیه شوند و غذا و لوازم و مایحتاج فضانوردان از زمین برای آنها ارسال شود و نتیج آزمایشات آنها به زمین بازگردانده شود.
"دروازه" باآنكه از "ISS" كوچكتر است، اما به علت وظیفه خود در انجام مأموریت های قمری و تمرین جهت راه اندازی نخستین پرواز سرنشین دار به مریخ، حتی بیشتر به امكانات و وسایل نیازمند خواهد بود.
ناسا در همین راستا چندین مأموریت ارسال محموله به "دروازه" را پیشبینی كرده است كه بین شش ماه تا یك سال در آنجا باقی می مانند.
این ارسال ها توسط شركت های خصوصی علاوه بر اسپیس ایكس انجام می شود كه هر كدام دو مأموریت را انجام خواهند داد. حداكثر ارزش كلی برای كلیه قراردادهای انجام این مأموریت ها 7 میلیارد دلار برآورد شده است.
برپایه گفته های ناسا، قرارداد خدمات لجستیك "دروازه" شامل پروازهای ارسال محموله 12 ساله توسط شركت های فضایی خصوصی و شركای خارجی به همراه یك دوره حمایت عملكرد 15 ساله توسط ناسا است.
"دن هارتمن" مدیر برنامه "دروازه" در مركز فضایی جانسون ناسا می گوید: ما پیشرفت قابل ملاحظه ای در تبدیل "دروازه" از یك مفهوم به واقعیت داشته ایم. قرارداد لجستیك این اطمینان را می دهد كه ما می توانیم كلیه منابع ضروری مورد نیاز روی سطح ماه را برای انجام تحقیقات و پیاده سازی فناوری ها در فضا ارسال نماییم. ما همینطور می توانسم انواع تحقیقات مختلف را انجام دهیم.1399/01/10
22:51:19
5.0 / 5
3230
تگهای خبر: آزمایش , تحقیقات , خدمات , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است