پژوهشگران آمریكایی ابداع كردند

ابزاری كه ژن های در رابطه با اختلالات مغزی را شناسایی می كند

ابزاری كه ژن های در رابطه با اختلالات مغزی را شناسایی می كند

با فناوری: پژوهشگران آمریكایی، ابزار محاسباتی جدیدی ابداع نموده اند كه می تواند ژن های در رابطه با اختلالات مغزی را شناسایی كند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، پژوهشگران "دانشگاه كارولینای شمالی" (UNC)، ابزار محاسباتی جدیدی ابداع نموده اند كه می تواند ژن های جدید در رابطه با هر اختلال را شناسایی كند.
این پژوهش نشان میدهد كه بیان ژن های در رابطه با اختلالات روانی معمولا در اوایل زندگی صورت می گیرد؛ در نتیجه این دوره از زندگی، نقش مهمی در گسترش بیماری های روانی دارد. همین طور پژوهشگران دریافتند كه بیان ژن های در رابطه با بیماری های عصبی، در اواخر زندگی صورت می گیرد. پژوهشگران، این ژن های در رابطه با اختلال را با نوع خاصی از سلول های مغز مرتبط می دانند.
دكتر "هایجونگ وان" (Hyejung Won)، استادیار ژنتیك دانشگاه كارولینای شمالی و از نویسندگان این پژوهش اظهار داشت: ما با استفاده از این ابزار موسوم به "اچ- ماگما" (H- MAGMA) توانستیم ارتباط متغیرهای كدگذاری نشده را با ژن های هدف آنها نشان دهیم. این كار، چالشی است كه پیش تر، خیلی از دانشمندان را محدود كرده بود. ما همین طور بیولوژی مهمی را نشان دادیم كه ژنتیك اختلالات مغزی را مشخص می كند و باور داریم كه شاید این مكانیسم های مولكولی بتوانند اهدافی برای درمان باشند.
اختلالات مغزی مانند اسكیزوفرنی و آلزایمر، از اختلالات ناگواری هستند كه به تدریج در سراسر جهان گسترش می یابند و گزینه های درمانی كمی برای آنها وجود دارد. دلیل كم بودن درمان ها، تا حد زیادی از درك محدود در مورد مكانیسم های ژنتیكی و عصبی را شامل می شود.
"وان" افزود: ما می دانیم كه صدها ناحیه ژنومی وجود دارند كه با خطر مبتلاشدن به اختلالات مرتبط هستند، اما درك نحوه تاثیرگذاری متغیرهای ژنتیكی بر سلامت، یك چالش باقی مانده است؛ برای اینكه بیشتر این متغیرها، در قسمت هایی از ژنوم قرار گرفته اند كه پروتئین نمی سازند. این متغیرها، "متغیرهای ژنتیكی كدگذاری نشده" نام دارند و نمی توان نقش مهم آنها را انكار كرد.
"وان" اضافه كرد: ما باتوجه به متغیرهای كدگذاری نشده و نقش مهم آنها، تصمیم گرفتیم ارتباط این متغیرها را با ژن هایی كه با آنها در تعامل هستند، با استفاده از نقشه تعامل "كروماتین" (Chromatin) در مغز انسان نشان دهیم.
كروماتین، ساختار فشرده DNA و پروتئین های درون سلول ها است كه به حفظ سلامت عادی انسان كمك می نماید.
"وان" و همكارانش از این نقشه برای شناسایی ژن ها و اصول بیولوژیكی مربوط به ۹ اختلال متفاوت مغز همچون اسكیزوفرنی، اوتیسم، افسردگی و اختلال دوقطبی و همین طور اختلالات عصبی مانند آلزایمر و پاركینسون استفاده كردند.

پژوهشگران با استفاده از اچ- ماگما توانستند ارتباط میان متغیرهای كدگذاری نشده و ژن هایی كه با آنها در تعامل هستند، نشان دهند.
هدف نهایی پژوهشگران این است كه استفاده از ابزار جدید خودرا گسترش دهند و به افرادی كه از بیماری های در رابطه با مغز رنج می برند، كمك كنند.
این پژوهش، در مجله "Nature Neuroscience" به چاپ رسید.
منبع:

1398/12/21
14:43:15
5.0 / 5
3493
تگهای خبر: ابداع , پژوهش , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است