محققان موسسه ماكس پلانك :

آلودگی هوا ۳ سال از عمر همه مردم دنیا كم می كند

آلودگی هوا ۳ سال از عمر همه مردم دنیا كم می كند

به گزارش با فناوری یك تحقیق جدید با اشاره به اینكه آلودگی هوا بیشتر از دخانیات، ایدز و جنگ قربانی می گیرد، نشان داده است كه این عارضه حدودا سه سال از عمر همه مردم جهان می كاهد.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از آی ای، یك مطالعه جدید از برخی واقعیت های اخطار دهنده درباره آلودگی هوا پرده برداشته است. این تحقیق نشان داد كه آلودگی هوا بیشتر از جنگ، بیماری هایی مانند مالاریا و ایدز و همینطور كشیدن سیگار سبب كاهش طول عمر افراد می شود و قربانی می گیرد.
محققان این مطالعه اظهار داشتند كه در حقیقت معتقدند آلودگی هوا یك "همه گیری جهانی" مانند بیماری كروناویروس جدید است.
هنگامی كه همه گیری یك بیماری از مرز چند قاره بگذرد به آن دنیاگیر، یا پاندمی گفته می شود. مانند بیماری ایدز كه جهانی شده است و بیماری كروناویروس جدید یا كووید-۱۹ كه در حال جهانی شدن است. در طول تاریخ چند پاندمی مانند آبله و سل رخ داده است. یكی از فجیع ترین پاندمی ها، مرگ سیاه بود كه در سده ۱۴ام بین ۷۰ تا ۲۰۰ میلیون نفر را كشت.
"توماس مونزل" از موسسه شیمی "ماكس پلانك" و عضو دپارتمان قلب و عروق مركز پزشكی دانشگاه "ماینز" آلمان می گوید: از آنجائیكه تاثیر آلودگی هوا بر سلامت عمومی بسیار بیشتر از حد انتظار است و یك پدیده موجود در سراسر جهان است، نتایج ما نشان داده است كه آلودگی هوا یك "همه گیری جهانی" است.
وی ادامه داد: سیاستگذاران و جامعه پزشكی باید توجه بیشتری به این امر داشته باشند. هم آلودگی هوا و هم استعمال سیگار قابل پیشگیری است، اما در طول دهه های گذشته به خصوص از جانب متخصصان قلب و عروق، به آلودگی هوا نسبت به استعمال سیگار توجه كمتری شده است.
محققان روشی را برای مدلسازی از تاثیر منابع مختلف آلودگی هوا بر میزان مرگ و میر به كار بردند و دریافتند كه آلودگی هوا در سال ۲۰۱۵ در سراسر جهان سبب ۸.۸ میلیون مرگ زودرس در جهان شده است. این آمار معادل كوتاه شدن طول عمر حدود سه ساله برای همه مردم جهان به صورت میانگین است.
نتایج این مطالعه نشان داده است میزان تأثیر آلودگی هوا بر سلامت عمومی مردم دنیا به اندازه این است كه گویا سه سال از عمر همه مردم روی زمین كم نماییم.
"خوزه لیلیولد" از موسسه "ماكس پلانك" اظهار داشت: قابل توجه است كه هم تعداد كشته شدگان و هم كاهش امید به زندگی در اثر آلودگی هوا، با اثر سیگار كشیدن رقابت می كند و بسیار بیشتر از سایر علل مرگ و میر در جهان است. آلودگی هوا بیشتر از مالاریا بعنوان یك عامل جهانی مرگ زودرس قربانی گرفته است.
وی ادامه داد: میزان مرگ و میر بر اثر آلودگی از اچ آی وی و ایدز، مصرف الكل و مصرف مواد مخدر بیشتر است.
در سال ۲۰۱۵، دخانیات مسئول ۷.۲ میلیون مرگ، اچ آی وی و ایدز ۱ میلیون مرگ، انواع اشكال خشونت(از جمله مرگ در جنگ) ۵۳۰ هزار مرگ بوده است.
این مطالعه در مجله Cardiovascular Research انتشار یافته است.1398/12/19
21:01:59
5.0 / 5
3823
تگهای خبر: دانشگاه , متخصص , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است