دستكاری اتم ها برای تولید ابررساناهای بهتر

دستكاری اتم ها برای تولید ابررساناهای بهتر

به گزارش با فناوری محققان با جای گذاری اتم كبالت روی سطح فلزی، الگوهای بهم پیوسته ای را ایجاد كردند كه برای ساخت بلوك های اصلی ابررسانایی امری بنیادی است.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، محققان به علت پتانسیل های پیشرفت در تولید انرژی پایدار به بررسی مواد ابررسانا علاقه زیادی دارند.
این مواد بدون از دست دادن انرژی، برق منتقل می كنند.
حال در یك مطالعه جدید كه توسط محققان دانشگاه "ایلی نوی" در شیكاگو انجام شده، نشان داده شد كه می توان با دستكاری تكی اتم ها، آنها را به روشی تغییر داد كه با الگویی كار كنند كه پتانسیل تبدیل شدن به یك ابررسانا در دماهای بالاتر را دارد.
"دیرك مور"(Dirk Morr) یك استاد فیزیك اظهار داشت: اثبات موفقیت آمیز این مفهوم فرصت های بی سابقه ای را برای مهندسی مواد هوشمند و در نهایت ابررساناها بوجود می آورد.
مور و تیم تحقیقاتی او كه یكی از آنها از دانشگاه "استنفورد" است، از روشی معروف به "دستكاری اتمی" استفاده كردند تا یك اتم كبالت را در یك سطح فلز مس جاسازی كنند.
مور اظهار كرد، ما به لحاظ نظری پیشبینی كرده بودیم كه برای مسافت مشخص میان اتم های كبالت، این سیستم نانوسكوپی باید رفتارهای بهم پیوسته ای را نشان دهد ولی برای دیگر مسافت ها نباید چنین چیزی باشد.
مور ادامه داد، اثبات این قضیه بسیار مهم بود. چونكه به ما این امكان را می دهد برای توسعه نظریه كه فرایند تبدیل مواد ابررسانا در دمای اتاق را توضیح می دهد، یك گام رو به جلو برداریم.
وی افزود، ما امیدواریم این اكتشاف منجر به كشف ابررساناهای جدید و بهبود سیستم انرژی های پایدار شود.
منبع:

1398/12/14
22:13:52
5.0 / 5
3744
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است