با جدیدترین برنامه واقعیت مجازی گوگل؛

اجدادت را ملاقات كن

اجدادت را ملاقات كن

به گزارش با فناوری جدیدترین برنامه واقعیت مجازی گوگل بعنوان بخشی از مجموعه جدید هنر و فرهنگ معروف به ˮاجدادت را ملاقات كنˮ به كاربران امكان می دهد تا به نقاشی های ماقبل تاریخ ˮغار شووهˮ خیره شوند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، گوگل طی سال های اخیر تعداد زیادی از موزه ها، گالری ها و نقاط دیدنی را در برنامه "هنر و فرهنگ" خود دیجیتالی كرده است. این برنامه یك پلتفرم دانشنامه ای برای هر كسی است كه بتواند از راه یك مرورگر یا برنامه تلفن همراه به آن دسترسی پیدا كند.
حالا این شركت مجموعه جدیدی را برای بازدید از "غار شووه"(Chauvet) در آردش فرانسه راه اندازی می نماید كه حاوی بعضی از هنرها و نقاشی های ماقبل تاریخ چشم گیر است.
غار شووه در منظقه آردش در جنوب فرانسه به خاطر وجود بعضی از قدیمی ترین نقاشی های درون غار و هم آثاری از دوره پارینه سنگی نوین معروف است. این غار كه روی صخره ای آهكی بر بالای بستر پیشین رود آردش واقع شده، در ۱۸ دسامبر ۱۹۹۴ كشف و یكی از جایگاه های مهم هنر قبل از تاریخ به حساب می آید.
این غار اولین بار توسط یك گروه سه نفره غارشناس به نامهای "الی یت برونل دشام"، "كریستین هیلر" و "ژان-ماری شووه" كه غار به نام او نام گذاری شد، بررسی گردید. علاوه بر نقاشی و دیگر شواهد انسانی، آنها همینطور بقایای فسیل شده، رد پا و نشانه هایی از انواع حیوانات كه برخی از آنها هم اكنون منقرض شده اند، كشف كردند. مطالعات بیشتر توسط "ژان كلوت" دیرینه شناس فرانسوی اطلاعات بیشتری فراهم نمود. تاریخچه این مكان مورد مناقشه است.
در حالیكه سن دقیق این نقاشی ها ناشناخته است، تاریخ یابی رادیواكتیو، نخستین نقاشی ها را به ۳۶ هزار سال پیش متعلق دانسته است. این مكان در سال ۱۹۹۴ كشف شد و برای پیشگیری از وارد آمدن خسارت، در همان سال به روی عموم مردم بسته شد.
حالا گوگل با ساخت یك ماكت دیجیتالی در اندازه واقعی امكان بازدید از این غار را با فناوری واقعیت مجازی فراهم آورده است.
این ماكت دیجیتالی شامل بیشتر از ۳۵۰ نقاشی دیجیتالی شده است كه از ساكنان غار به جا مانده است. گوگل علاوه بر دیجیتالی كردن نقاشی های این غار، یك تجربه ۱۰ دقیقه ای واقعیت مجازی را برای هدست های HTC Vive و Oculus Rift بوجود آورده است.


این برنامه مجانی دارای ۱۲ ایستگاه قابل كاوش است كه محیط اطراف غار و بعضی از معروف ترین نقاشی های آنرا پوشش می دهد. نسخه انگلیسی این فیلم توسط "دیزی ریدلی" و نسخه فرانسوی آن "سیسیل د فرنس" كه دو بازیگر هستند، روایت می شود و حاوی تفسیر تخصصی بعضی از گروه های علمی كاوشگر این غار است.
اگر هدست VR ندارید، نگران نباشید، چون كه گوگل نسخه ویدیویی غیر تعاملی آنرا در یوتیوب منتشر می كند.
این نخستین بار نیست كه گوگل از واقعیت افزوده(AR) و واقعیت مجازی(VR) برای پشتیبانی از كارهای فرهنگی و هنری استفاده می نماید. بعنوان مثال این شركت در سپتامبر گذشته از تصویرسنجی برای ایجاد یك تور واقعیت مجازی در كاخ ورسای در فرانسه بهره برد.
تصویرسنجی یا فتوگرامتری، دانش و فناوری استخراج اطلاعات مربوط به زمین و محیط پیرامون آن از تصاویر گرفته شده یا سنسورهای دیگر از راه اندازه گیری و پردازش و تحلیل و نمایش آنها است. به عبارتی دیگر تصویرسنجی فرایند اندازه گیری مختصات هندسی اجسام از روی تصاویر هوایی است و عبارت است از هنر، دانش و فن تهیه اطلاعات درست عوارض از راه اندازه گیری، ثبت و تفسیر بر روی عكس یا سایر مداركی كه در بر دارنده اثری از انرژی الكترومغناطیس بازتابیده شده باشد. عكس مهم ترین منبع اطلاعاتی در این علم و اصول كار در فتوگرامتری بر روی تصاویر هوایی است.
كاخ ورسای هم مجموعه كاخ هایی در شهر ورسای در نزدیكی پاریس است كه بعنوان بزرگترین كاخ های سلطنتی جهان شناخته می شود.1398/12/09
14:22:07
5.0 / 5
4124
تگهای خبر: بازی , دیجیتال , شركت , فناوری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است