پژوهشگران دانشگاه ایالتی میشیگان مطرح كردند

نقش مهم چربی در حفاظت از رگ های خونی

نقش مهم چربی در حفاظت از رگ های خونی

به گزارش با فناوری پژوهشگران ˮدانشگاه ایالتی میشیگانˮ(Michigan State University) آمریكا در مطالعه اخیرشان اظهار كرده اند، چربی اطراف سرخرگ ها كه ˮبافت چربی اطراف عروقˮ(PVAT) نام دارد، عوامل ضد انقباضی را ترشح می كند كه سرخرگ های زیرین را سست می كند. سهم بافت چربی اطراف عروق در عملكرد عروق بیشتر از تولید ˮمواد عروقیˮ(vasoactive substances) است.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسناو به نقل از تك اكسپلوریست، مطالعه جدید دانشمندان دانشگاه ایالتی "میشیگان" نشان داده است كه بافت چربی اطراف عروق در سالم نگه داشتن رگ های خونی نقش اساسی دارند. این یافته ها می تواند به صورت بالقوه درك دانشمندان از چگونگی محافظت از رگ های خونی را افزایش دهد. همینطور این یافته ها می تواند بر نحوه آزمایش محققان برای درمان های در رابطه با تجمع پلاك در سرخرگ ها یا تصلب شرایین تاثیر بگذارد.
تَصَلُّبِ شَرایین(atherosclerosis)، نام یك بیماری در رگ ها و نوعی آرتریواسكلروزیس است كه با رسوب لیپید و كلسترول كم چگال بر روی دیواره داخلی سرخ رگ های با قطر متوسط و بزرگ، مشخص می گردد.
"استفانی واتس"(Stephanie Watts) استاد داروسازی و سم شناسی "دانشگاه ایالتی میشیگان" اظهار داشت: طی این مطالعه بافت چربی اطراف عروق تنشی را كه رگ های خونی هنگام كشش تجربه می كنند، كم كرد و این چیز خوبی است چونكه رگ ها بعد از آن انرژی كمتری را مصرف می كنند و مانند قبل تحت فشار زیادی قرار ندارند.
نكته ای كه این مطالعه را بسیار هیجان انگیز كرده، این است كه بافت چربی اطراف عروق تابحال در موارد بسیاری توسط محققان نادیده گرفته شده است چونكه محققان فكر می كردند كار اصلی این بافت ذخیره لیپیدها و انجام كارهای دیگری بوده است.
اما حالا یافته های این مطالعه می تواند تا حد زیادی درك دانشمندان از عروق خونی را افزایش دهد.
تابحال دانشمندان تنها رگ های خونی را به سه قسمت تقسیم می كردند. درونی ترین لایه "تونیكا اینتیما"(tunica intima)، لایه میانی "تونیكا مدیا"(tunica media) و خارجی ترین لایه "تونیكا ادونتیتیا"(tunica Adventitia) نامیده می شد.
واتس مایل است دانشمندان بافت چربی اطراف عروقی را بعنوان لایه چهارم بشناسند و آنرا "تونیكا آدیپوز"(tunica adipose) بنامند. تونیكا آدیپوز، غلاف غشایی است كه یك عضو را می پوشاند و واژه adipose هم مترادف چربی است.
دانشمندان تصمیم گرفتند با كمك به عملكرد "آسایش تنش"(stress relaxation) دریابند كه آیا بافت چربی اطراف عروق می تواند از ساختار سرخرگ ها محافظت كند یا خیر. برای این كار، آنها "آئورت سینه" موش ها را مورد آزمایش قرار دادند و دریافتند موش هایی كه بافت چربی اطراف عروق دارند آسایش تنش بیشتری نسبت به افراد فاقد آسایش تنش، دارند.
یافته های این مطالعه در مجله" Scientific Reports "منتشر شد.1398/12/03
14:11:32
5.0 / 5
3693
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است