پیشبینی پیشرفت بیماری پاركینسون با یك آزمایش خون

پیشبینی پیشرفت بیماری پاركینسون با یك آزمایش خون

به گزارش با فناوری پژوهشگران ˮدانشگاه نیوكاسلˮ و دانشگاه كمبریجˮ در مطالعه اخیرشان موفق به توسعه یك آزمایش خون شده اند كه می تواند پیشرفت بیماری پاركینسون را پیش بینی نماید.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، پژوهشگران به تازگی آزمایش خونی ای را توسعه داده اند كه توسط آن به راحتی می توانند چگونگی پیشرفت بیماری پاركینسون را دریابند. آنها امیدوارند آزمایششان بتواند به افراد مبتلا در مدیریت بهتر این بیماری كمك نماید.
طی این مطالعه پژوهشگران، ۲۵۰ فرد را كه در بیشتر از ۱۵۰ نفر از آنها به تازگی بیماری پاركینسون تشخیص داده شده بود، مورد بررسی قرار دادند. ایده این بود كه نمونه خون از بیماران گرفته شود و بعضی از نشانگرهای زیستی را اندازه گیری كنند تا دریابند آیا می توانند پیشرفت این بیماری را طی سه سال آینده پیشبینی كنند یا خیر.
پژوهشگران به صورت خاص به دنبال علایم التهاب و پیری سلول (یعنی زمانی كه سلول ها توانایی تقسیم را از دست داده اند) بودند.
بررسی نمونه های خون افراد نشان داد: افراد مبتلا به بیماری پاركینسون تلومرهای كوتاه تر كه یكی از نشانه های پیری سلول است را نسبت به دیگر افراد دارند. پژوهشگران توانستند وضعیت پیری سلول در این بیماران را تا ۱۸ ماه آینده هم پیشبینی كنند. تلومر (Telomere) پایانه فیزیكی كروموزم های خطی است كه از یك توالی غیر كدكننده تشكیل یافته است. در پستانداران تلومر مركب از تعداد متغیری توالی های تكراری، با رمز TTAGGG است.
بیماری پاركینسون با مرگ تدریجی سلول های عصبی دوپامین مغز مشخص می شود. اعتقاد بر این است كه این مورد به علت تجمع توده های ناسازگار كروی شكل پروتئین "آلفا سینوكلین" (alpha-synuclein) ایجاد می شود. این پروتئین سمی اغلب بعنوان اجسام لویی شناخته می شوند. بیماری پاركینسون همان لرزش در وضعیت استراحت است كه شیوع آن بیشتر در سنین پیری است؛ اما در جوانان هم دیده می شود. شیوع آن در تمام مناطق دنیا یكسان است؛ یعنی درصد شیوع بیماری با تغییر در منطقه خیلی فرق نمی نماید. به صورت كلی این بیماری بر اثر از بین رفتن سلول های ترشح كننده ماده ای به نام دوپامین (كه یك انتقال دهنده عصبی است) و تجمع آلفا-سینوكلئین رخ می دهد.
یافته های این مطالعه در مجله" Parkinson's Disease "منتشر شد.1398/11/26
15:16:30
5.0 / 5
3989
تگهای خبر: آزمایش , پژوهش , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است