با تلاش پژوهشگران استرالیایی صورت گرفت

ابداع متد جدیدی برای خم كردن الماس !

ابداع متد جدیدی برای خم كردن الماس !

به گزارش با فناوری پژوهشگران استرالیایی، متد جدیدی عرضه كرده اند كه می تواند به خم كردن و تغییر شكل الماس ها كمك نماید.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از ادونسد ساینس نیوز، همه ما با زیبایی الماس ها آشنا هستیم و از استقامت این سنگ های زینتی خبر داریم اما الماس ها به جز زیبایی، خصوصیت های خارق العاده دیگری هم دارند كه آنها را به سنگ هایی استثنایی تبدیل می كند.
یكی از خصوصیت های الماس، ثبات مكانیكی و شهرت آن بعنوان یكی از محكم ترین مواد شناخته شده در جهان است. از آنجائیكه الماس ها تأثیر زیادی در صیقل دادن، برش و سوراخ كردن مواد دیگر دارند، به طور گسترده در صنعت به كار می روند.
گروهی از دانشمندان استرالیایی كوشیده اند تا استقامت بی چون و چرای الماس را زیر سوال ببرند و در همین راستا طی بررسی های خود دریافتند كه الماس، قابلیت خم شدن و تغییر شكل را دارد.
این پژوهش نشان داده است كه خصوصیت های مكانیكی موادی مانند الماس هم با كاهش یافتن ابعاد آنها و رسیدن به مقیاس كوچكی مانند مقیاس نانو، قابل تغییر است. یافته های این پژوهش می توانند راه را برای كاربردهای بیشتر الماس در زمینه های گوناگون همچون ابداع سنسور، حوزه نظامی و ذخیره انرژی هموار كنند.
دكتر "بلیك ریگان"(Blake Regan)، پژوهشگر "دانشگاه فناوری سیدنی"(UTS) استرالیا و نویسنده ارشد این پژوهش اظهار داشت: الماس، ماده ای پیشگام برای كاربردهای نوظهور در حوزه های نانوفوتونیك، سیستم های مكانیكی میكروالكتریكی و محافظ تابش است. این ماده، قابلیت لازم را برای به كار رفتن در حوزه های گوناگون همچون تصویربرداری پزشكی، احساس دما و پردازش اطلاعات كوانتومی دارد.
ما باید بدانیم كه این مواد در مقیاس نانو، چه عملكردی دارند، چگونه خم می شوند، تغییر شكل و حالت می دهند و ترك برمی دارند. ما پیش از این پژوهش، چنین اطلاعاتی را در مورد الماس های تك كریستالی نداشتیم.


پژوهشگران در این بررسی نشان دادند كه الماس نه تنها امكان تغییر شكل كشسانی و شكستگی را دارد، بلكه می توانند شكل جدیدی از تغییر شكل پلاستیكی را به خود بگیرند كه به ابعاد و جهت كریستالوگرافی الماس بستگی دارد.
این گروه پژوهشی در بررسی های خود، فرضیه جدیدی را مطرح نمودند. آنها به بیان حالتی پرداختند كه در آن، الماس ها زیر فشار كربن قرار می گیرند و رشته های الماس مانند یك زیپ از هم جدا می شوند. پژوهشگران، این فرضیه را "O8 كربن"(O8‐carbon) نامیده اند.
نتایج این پژوهش، رفتار مكانیكی بی سابقه الماس را نشان می دهند و بینش های مهمی را در حوزه مواد نانومقیاس عرضه می كنند.
پروفسور "ایگور آهارنوویچ"(Igor Aharonovich)، استاد دانشگاه فناوری سیدنی اظهار داشت: یافته های این پژوهش، بینش های مهمی را در مورد نحوه تغییر شكل مواد نانوساختار و اینكه چگونه تغییر پارامترهای یك نانوساختار می تواند خصوصیت های فیزیكی از مكانیكی گرفته تا مغناطیسی را تغییر دهد، عرضه می كند.
وی اضافه كرد: كاربردهای احتمالی فناوری نانو، بسیار متفاوت هستند. یافته های ما می توانند به طراحی و مهندسی ابزار جدیدی همچون ابرخازن ها، فیلترهای نوری یا حتی فیلتر هوا منجر شوند.
این پژوهش، در مجله "Advanced Materials" به چاپ رسید.1398/11/20
23:07:03
5.0 / 5
4571
تگهای خبر: ابداع , پژوهش , دانشگاه , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است