ناسا ابزار بررسی كیفیت هوا را تا سال ۲۰۲۲ به فضا پرتاب می كند

ناسا ابزار بررسی كیفیت هوا را تا سال ۲۰۲۲ به فضا پرتاب می كند

به گزارش با فناوری ناسا می خواهد ابزار جدید خود كه جهت بررسی كیفیت هوا آماده شده تا سال ۲۰۲۲ برای پرتاب آماده كند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از تك كرانچ، ناسا می خواهد یك ماهواره كلاس ۱۳۰۰ شركت "ماكسار تكنولوژیز"(Maxar Technologies) را كه اولین مأموریت آن، فراهم كردن ارتباطات تجاری ماهواره ای برای مشتریان شركت "اینتل ست"(Intelsat)، بزرگترین عرضه دهنده خدمات مخابره ماهواره ای تجاری در جهان است، به مدار بفرستد تا شاید بتواند به بهبود پیشبینی كیفیت هوا كمك نماید.
ابزار جدید بررسی كیفیت هوای ناسا معروف به "تمپو"(TEMPO)، میزان آلودگی را مورد بررسی قرار می دهد و به بررسی سطح گازهایی مانند ازن و نیتروژن دی اكسید می پردازد كه در جو ورای آمریكای شمالی قرار دارند. این ابزار می تواند تصویری از كیفیت نسبی هوا عرضه نماید و اطلاعات آن همیشه قابل دسترس خواهند بود؛ در نتیجه سازمان های بررسی آب و هوا می توانند با كمك آن، اطلاعات كیفی دقیق تر و به روزرسانی شده ای را عرضه كنند.
تمپو تا سال ۲۰۲۲ پرتاب نخواهد شد و این همان زمانی است كه ماهواره شركت ماكسار معروف به "اینتل ست ۴۰ ای"(Intelsat ۴۰e) برای ارسال به مدار زمین آماده می شود. این مورد برای ناسا غیرمعمول نیست كه بار مفید علمی خویش را با ماهواره های ارتباطات تجاری ارسال نماید. این فرصتی است تا ناسا بر ماهواره های بزرگی مسلط شود كه محدوده مورد نظر را پوشش می دهند و در عین حال، صرفه جویی قابل توجهی در هزینه ها داشته باشد.
شركت آمریكایی "بال ایرواسپیس"(Ball Aerospace)، تجهیزات تمپو را برای ناسا ابداع كرد و الان هم "ماكسار" را در ساخت تجهیزات مورد نیاز برای اینتل ست ۴۰ ای یاری می دهد.
ناسا هم اكنون برای بهبود اطلاعات مربوط به شاخص كیفیت هوا تلاش می كند و موفق شده دقت بررسی روزانه شاخص كیفیت هوا را در "سازمان حفاظت از محیط زیست آمریكا"(EPA) تا ۳۸ درصد افزایش دهد. آزمایش های انجام شده در ماه آگوست و داده های ماهواره ای كه هر سه ساعت یك مرتبه به روزرسانی می شوند هم در محاسبات شاخص كیفیت هوا به كار گرفته شدند.
شاید ادامه بهبود كیفیت و دقت این بررسی ها و دیگر سنجش های كیفیت هوا بتواند تأثیر قابل توجهی بر زندگی روی زمین داشته باشد چونكه كیفیت هوا به واسطه تأثیر مردم بر محیط و آلاینده های هوا، بدتر می شود.1398/11/15
23:14:16
5.0 / 5
4188
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است