بازسازی اعصاب لطمه دیده با روشی نوین

بازسازی اعصاب لطمه دیده با روشی نوین

با فناوری: پژوهشگران ˮدانشگاه پیتسبرگˮ(University of Pittsburgh) آمریكا با استفاده از ˮراهنمای زیست فروپاشˮ(Biodegradable Guide) اعصاب لطمه دیده را باردیگر بازسازی كرده اند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا، بیشتر از ۲۰ میلیون آمریكایی از لطمه عصبی رنج می برند كه منجر به ناتوانی هایی همچون ناتوانی در راه رفتن می شود.
سلول های بنیادی و اهدای اعصاب امروزه بعنوان مواردی برای جایگزینی اعصاب لطمه دیده مورد استفاده قرار می گیرند، اما این عمل فقط موجب بازگشت عملكرد بعضی از اندام های آنها می شود.
پژوهشگران دانشكده پزشكی دانشگاه پیتسبرگ در تلاش بودند تا آنرا تغییر دهند و یك راهنمای عصبی به وجود آورده اند كه ۸۰ درصد كنترل حركتی را در شست انگشتان چهار میمون برگردانده است.
این مطالعه به رهبری "كیسی مارا"(Kacey Marra)، استاد جراحی پلاستیك دانشگاه پیتسبرگ انجام شد و وی یك راهنمای عصبی زیست فروپاش تهیه كرد كه با "پروتئین تقویت كننده رشد" (growth-promoting protein) پر شده است.
پروتئین ها می توانند بخش های طولانی اعصاب لطمه دیده را بازسازی كنند كه این كار نیاز به پیوند سلول های بنیادی یا اهدای اعصاب را از بین می برد. راهنمای اعصاب مذكور روی چهار میمون كه دارای شكاف عصبی ۲ اینچی در قسمت جلوی دست خود بودند، آزمایش شده بود.
"مارا" و تیمش می خواهند در آینده راهنمای عصبی وی را در انسان آزمایش نمایند و الان در حال همكاری با سازمان غذا و دارو برای انجام نخستین آزمایش بالینی بر روی انسان هستند. البته پژوهشگران خاطرنشان كردند بازسازی مجدد عصب ها توسط این راهنما یك سال به طول انجامیده است.
یافته های این مطالعه در مجله "Science Translational Medicine" منتشر گردید.
منبع:

1398/11/08
20:37:41
5.0 / 5
4225
تگهای خبر: آزمایش , پژوهش , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است