با تلاش پژوهشگران آمریكایی صورت گرفت

بررسی سلول هایی كه عامل بروز حساسیت هستند

بررسی سلول هایی كه عامل بروز حساسیت هستند

با فناوری: پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدیدی به این نتیجه رسیدند كه بعضی از سلول های بینی می توانند از عوامل بروز حساسیت باشند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس نیوز، پژوهشگران آمریكایی در آزمایشی كه روی موشها انجام شد، به این نتیجه رسیدند كه ممكنست بعضی از سلول های مویی بینی بتوانند به بروز عطسه و حساسیت نسبت به گرد و غبار، كپك و مواد دیگر منجر شوند.
هنگامی كه این سلول های مویی موسوم به "سلول های براش"(brush cells) در معرض آلرژن ها قرار می گیرند، سبب می شوند كه مواد شیمیایی، التهاب را پدید آورند. باور پیشین پژوهشگران این بود كه سلول های ایمنی بدن، این مواد شیمیایی التهابی را به وجود می آورند. این پژوهش، سرنخ های جدیدی را در مورد مبتلاشدن به حساسیت ارائه می دهد.
سلول های براش، شكلی شبیه به قطرات اشك دارند كه روی برآمدگی های مو مانند قرار گرفته اند. این سلول ها معمولا در نای و روده انسان ها، موش ها و حیوانات دیگر وجود دارند.
"لورا بانكوا"(Lora Bankova)، متخصص آلرژی و ایمنی شناس "بیمارستان زنان و بریگهام"(BWH) اظهار داشت: با این وجود، وجود سلول های براش در ناحیه بینی، متداول تر از بافت های دیگر است و امكان دارد كه بتواند به بدن در شناسایی پاتوژن ها یا مواد شیمیایی مضری كه تنفس می شوند، كمك نماید.
بانكوا و همكارانش در بررسی خود دریافتند هنگامی كه سلول های براش بینی موش ها در معرض پروتئین های موجود در گرد و غبار قرار می گیرند، لیپیدهای التهابی موسوم به "سیستئینیل لكوترین"(cysteinyl leukotriene) را تولید می كنند. این سلول ها هنگام مواجه شدن با یك ماده شیمیایی موسوم به "ATP" هم لیپید تولید می كنند. ATP، نوعی ماده شیمیایی است كه سلول ها برای تامین انرژی خود از آن استفاده می نمایند. موش هایی كه طی این آزمایش در معرض آلرژن ها یا ATP قرار گرفتند، به تورم در بافت های بینی گرفتار شدند اما موش هایی كه فاقد سلول های براش بودند، از التهاب بیشتری رنج می بردند.
چنین التهابی می تواند در بعضی از موارد به حساسیت منجر شود. پژوهشگران هنوز این مساله را تایید نكرده اند كه سلول های براش بینی انسان، نسبت به آلرژن ها همان واكنشی را دارند كه در سلول های بینی موش ها دیده می شود.
این پژوهش، در مجله "Science Immunology" به چاپ رسید.
منبع:

1398/10/30
16:10:06
5.0 / 5
4857
تگهای خبر: آزمایش , پژوهش , تولید , متخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است