پژوهشگران آمریكایی:

حفاری در دریاها، میكروب های باارزش را از بین می برد

حفاری در دریاها، میكروب های باارزش را از بین می برد

با فناوری: پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدید خود، به نقش مهم میكروب های دریایی و تاثیر منفی حفاری دریا بر آنها پرداختند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، میكروب ها نقش مهمی در اكوسیستم دریاهای عمیق بر عهده دارند اما این موجودات هم اكنون در معرض خطرات احتمالی ناشی از تاثیر حفاری دریاها قرار گرفته اند.
بررسی جدیدی كه توسط پژوهشگران "آزمایشگاه بیگلو" (Bigelow Laboratory) در آمریكا انجام شده، میكروب های ساكن در دریاهای عمیق و تاثیر حفاری دریا بر نقش مهم آنها در محیط زیست را مورد ارزیابی قرار می دهد.
"بث اوركات" (Beth Orcutt)، از دانشمندان آزمایشگاه بیگلو و نویسنده ارشد این پژوهش اظهار داشت: میزان حفاری دریاهای عمیق در سال های گذشته، گسترش قابل توجهی داشته و لازم است كه سیاست گذاران، نقش میكروب های ساكن در این دریاها و خدمات آنها را درك كنند. پژوهش ما، گام های جدیدی را در استفاده از بهترین علوم برای ارزیابی تاثیر فعالیت انسان در دریاهای عمیق ارائه می دهد.
میكروب هایی كه در كف دریا ساكن هستند، خدمات ضروری بسیاری به اكوسیستم ارائه می دهند و كارهای گوناگونی را در شبكه غذایی و چرخه تامین مواد مغذی بر عهده دارند. محیط هایی كه برای حفاری، امیدواركننده هستند معمولا محلی برای پردازش میكروب های مهم و حیوانات غیرمعمول هستند و بازیابی آنها بعد از ایجاد اختلال، بسیار كند صورت می گیرد.
اوركات و همكارانش، چهار نوع از منابع معدنی دریاهای عمیق همچون سنگ های غنی از فلز كه در كف دریاها قرار دارند را ارزیابی كردند. یافته های آنها نشان میدهد كه تاثیر احتمالی حفاری دریا بر اكوسیستم میكروبی، بسیار شایان توجه است و می تواند به اختلالات برگشت ناپذیری در فرآیندهای مهم اكوسیستم منجر شود.
برای نمونه می توان به سیستم های "چاه گرمابی" (Hydrothermal vent) اشاره نمود كه بسیار حساس و باارزش هستند. چاه های گرمابی می توانند آب های اطراف خود را گرم كنند. آب های گرم و غنی از مواد معدنی، میكروب هایی كه پایگاه حیاتی شبكه غذا را در این اكوسیستم ها شكل می دهند، تقویت می كنند. شرایط شدید محیطی، سبب تقویت تنوع ژنتیكی در بین میكروب ها می شود و آنها را به گزینه های امیدواركننده ای برای پژوهش در مورد داروهای ضد سرطان و دیگر كاربردهای جدید حوزه زیست فناوری تبدیل می كند.
"جولی هابر" (Julie Huber)، از نویسندگان این پژوهش اظهار داشت: این میكروب ها، ظرفیتی باورنكردنی برای ارائه راهكارهای جدید دارند تا با چالش های كنونی حوزه پزشكی و فنی مقابله كنند اما اگر كارهای انسان، سكونت گاه های مانند چاه گرمابی را از بین ببرد یا به آنها لطمه برساند، تنوع ژنتیكی این میكروب ها از بین خواهد رفت.
تقاضای مصرف كنندگان برای محصولاتی مانند تلفن های همراه و خودرو های الكتریكی، به سرعت در حال افزایش می باشد و همین افزایش تقاضا، نیاز به حفاری بستر دریاهای عمیق را برای یافتن فلزاتی مانند كبالت بالا می برد. "سازمان بستر آب های بین المللی" (ISA) اهتمام دارد دستورالعمل هایی برای راهنمایی كشورها و پیمانكاران تثبیت كند تا بر طبق آنها به اكتشاف در دریاهای عمیق و كشف مواد معدنی بپردازند.
پژوهشگران باور دارند كه باید نقش میكروب ها در اكوسیستم و تاثیر حفاری بر زندگی آنها مورد ارزیابی قرار بگیرد.
"جیمز بردلی" (James Bradley)، از نویسندگان این پژوهش اظهار داشت: درك تاثیر كارهایی مانند حفاری دریاهای عمیق بر زندگی میكروب ها، موضوع مهمی است. این مشكل باید موضوع صحبت سیاست گذاران، فعالان صنعتی و انجمن های علمی قرار بگیرد تا راهی برای حل آن ارائه شود. اگر این اكوسیستم ها لطمه ببینند و از بین بروند، شاید دیگر هیچ گاه بازیابی نشوند.
این پژوهش، در مجله "Limnology and Oceanography" به چاپ رسیده است.
منبع:

1398/10/26
14:57:25
5.0 / 5
4357
تگهای خبر: آزمایش , بازی , پژوهش , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است