با تلاش یك شركت فنلاندی

تولید غذا از هوا ممكن می شود!

تولید غذا از هوا ممكن می شود!

با فناوری: یك شركت فنلاندی اهتمام دارد با تبدیل مستقیم هوا و انرژی تجدیدپذیر به غذا، به نجات زمین كمك نماید.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، این ادعا وجود دارد كه شاید با تبدیل مستقیم انرژی تجدیدپذیر و هوا به غذا و همین طور بازیابی زمین هایی كه دیگر نیازی به آنها نیست، بتوان زمین را نجات داد.
"جرج مونبیوت"(George Monbiot)، فعال محیط زیست و روزنامه نگار باور دارد شاید غذایی كه با استفاده از انرژی تجدیدپذیر و در مخازن تولید می شود، بتواند صنعت تولید غذا را دگرگون كند.
وی در صحبت های خود، به یك شركت فنلاندی موسوم به "سولار فودز"(Solar Foods) اشاره نمود كه غذا را از هوا تولید می كند. این فرایند، با تجزیه آب به هیدروژن و اكسیژن شروع می شود. هیدروژن بعد از این مرحله، انرژی لازم را برای باكتری ها فراهم می آورد تا بتوانند دی اكسید كربن و نیتروژن را به مواد آلی غنی از پروتئین تبدیل كنند كه كارآیی آن بیشتر از گیاهان پرورش یافته با فتوسنتر است.
مونبیوت در مقاله خود نوشت: شركت "سولار فودز" حدس می زند كه كارآیی زمین با این روش، حدودا ۲۰ هزار برابر بیشتر باشد. بدین ترتیب، تامین غذای همه ساكنان روی زمین، بسادگی و فقط با استفاده از بخش كوچكی از سطح زمین، امكان پذیر خواهد بود.
صحبت های مونبیوت درباره مخرب بودن صنعت تولید غذا، كاملا درست است اما آمار او درست به نظر نمی رسند. "پاسی وینیكا"(Pasi Vainikka)، مدیر شركت سولار فودز اظهار داشت: آمار كارآیی كه مونبیوت عرضه كرده است، فقط به مناطقی از زمین مربوط هستند كه زیر سلطه كارخانه ها قرار دارند.
گزارش مونبیوت در سال ۲۰۱۸ نشان داد همه پروتئین مورد استفاده مردم جهان هم اكنون در مناطقی كوچكتر از اوهایو برداشت می شود اما لازم است تا كاری برای تاثیرات ناشی از تامین غذای ما و كاهش استفاده از زمین های كشاورزی صورت بگیرد و تفاوت قابل توجهی را ایجاد كند. از بین رفتن سكونتگاه ها، بزرگترین قاتل زندگی وحشی است و این مشكل، بیشتر در اثر كشاورزی رخ می دهد.
كشاورزی و پاكسازی زمین ها، مسئولیت تولید یك سوم گازهای گلخانه ای را نیز بر عهده دارد و كشاورزی آلی حتی اثرات بدتری هم نسبت به كشاورزی عادی پدید می آورد.
تولید غذا نیز روند ناكارآمدی دارد. حدودا همه غذایی كه مصرف می نماییم، در نتیجه فتوسنتز به دست می آید. اگر تولید گوشت آزمایشگاهی با استفاده از مواد مغذی حاصل از گیاهان صورت بگیرد، روش خوبی برای تامین پروتئین خواهد بود.
كمتر از ۰.۵ درصد انرژی كه به زمین می تابد، به غذا تبدیل می شود؛ در صورتیكه شاید پنل های خورشیدی بتوانند حدود ۱۷ درصد انرژی حاصل از نور خورشید را به الكتریسیته تبدیل كنند.
سولار فودز باور دارد كه می تواند الكتریسیته را با استفاده از هیدروژن، به غذایی با كارآیی ۲۰ درصد تبدیل كند. این فرایند، چندین برابر بهتر از فتوسنتز است.
یك شركت دیگر موسوم به "كالیستا"(Calysta) نیز وجود دارد كه خوراك دام را از میكروب هایی تولید می كند كه از متان تغذیه می كنند اما متان، از گاز طبیعی به دست می آید.
سولار فودز باور دارد كه روش این شركت، از نظر اقتصادی كارآمد است و می تواند قیمت سویا را كه ارزان ترین خوراك دام است نیز كم كند.
منبع:

1398/10/23
14:07:01
5.0 / 5
4413
تگهای خبر: آزمایش , بازی , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است