با تلاش پژوهشگران روسی صورت می گیرد

ارزیابی هوش از روی ام آر آی مغز

ارزیابی هوش از روی ام آر آی مغز

به گزارش با فناوری پژوهشگران روسی در بررسی جدید خود تلاش كرده اند روشی عرضه كنند كه به ارزیابی سطح هوش از روی تصویر ام.آر.آی مغز كمك نماید.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از مدیكال اكسپرس، دانشمندان روسی موفق شدند با پژوهش جدید خود، به جایگاه چهارم در رقابت های پیشبینی هوش با كمك ام.آر.آی دست یابند.
دانشمندان موسسه "اسكولتك"(Skoltech)، از روش های مبتنی بر شبكه های سه بعدی یادگیری ماشینی استفاده كردند تا بتوانند بر این پیشبینی چالش برانگیز غلبه كنند.
"موسسه ملی سلامت"(NIH) آمریكا در سال ۲۰۱۳، اولین پژوهش در نوع خویش را در حوزه بررسی مغز بزرگسالان شروع كرد تا این مورد را مورد ارزیابی قرار دهد كه آیا سرگرمی ها و عادت های نوجوانان، رشد مغز آنها را تحت تأثیر قرار می دهد و در صورت مثبت بودن پاسخ، این فرایند چگونه رخ می دهد.
ام.آر.آی، روشی متداول برای ثبت تصویر از اندام ها و بافت های داخل بدن انسان است. این سوال برای دانشمندان پیش آمده بود كه آیا می توان سطح هوش را با بررسی تصویر ام.آر.آی مغز ارزیابی كرد یا خیر. پایگاه داده موسسه ملی سلامت، بیشتر از ۱۱ هزار تصویر از مغز كودكان بین ۹ تا ۱۰ سال را در برداشت.
دانشمندان موسسه ملی سلامت، یك رقابت بین المللی را آغاز كردند و پایگاه گسترده داده های خویش را برای اولین بار در دسترس جامعه بزرگ پژوهشگران قرار دادند. شركت كنندگان باید یك مدل پیشبینی را بر مبنای تصاویر مغز می ساختند.
دانشمندان اسكولتك، یك شبكه عصبی را برای پردازش تصویر ام.آر.آی به كار گرفتند. آنها برای این كار، یك معماری شبكه ای عرضه دادند كه چندین مدل ریاضی را جهت بررسی داده ها به كار می گیرد تا دقت پیشبینی را افزایش دهد. همینطور دانشمندان، متد جدیدی را برای ارزیابی داده های ام.آر.آی به كار گرفتند.
این گروهی پژوهشی در بررسی خود، بر پیشبینی سطح "هوش سیال"(fluid intelligence) تمركز كردند كه توانایی های بیولوژیكی سیستم عصبی را مشخص می كند و ارتباط كمی با دانش یا مهارت های كسب شده دارد. نكته مهم این است كه دانشمندان، پیشبینی هایی را هم برای سطح هوش سیال و هم برای متغیر مستقل مورد نظر همچون سن، جنسیت، اندازه مغز و تصویر ام.آر.آی عرضه دادند.
"اكاترینا كوندراتیوا"(Ekaterina Kondratyeva)، از دانشجویان مقطع دكتری موسسه اسكولتك اظهار داشت: گروه ما، روش های هوش مصنوعی را برای عرضه دانش كامپیوتری در ارزیابی داده های ام.آر.آی ابداع كرده است. ما در این پژوهش، طبقه بندی هایی را برای پیشبینی بهتر شبكه های هوش مصنوعی عرضه دادیم كه طبقه بندی تصویر را بدون از دست دادن اطلاعات پرارزش فراهم می كنند.
نتایج این پژوهش می توانند به یافتن ارتباط میان هوش سیال و آناتومی مغز كودكان كمك كنند. باآنكه دقت این روش در پیشبینی، كمتر از میزان مورد نظر و كامل است اما این مدلها خواهند توانست جنبه های گوناگون شناختی، اجتماعی، عاطفی و فیزیكی رشد بزرگسالان را مشخص كنند.
این پژوهش، در مجله "Adolescent Brain Cognitive Development Neurocognitive Prediction" به چاپ رسید.
منبع:

1398/10/08
20:09:17
5.0 / 5
4775
تگهای خبر: ابداع , پژوهش , شركت , كامپیوتر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۵

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است