توسط آژانس فضایی اروپا انجام می شود

پرتاب یك تلسكوپ فضایی جهت بررسی سیارات فراخورشیدی

پرتاب یك تلسكوپ فضایی جهت بررسی سیارات فراخورشیدی

با فناوری: آژانس فضایی اروپا می خواهد یك تلسكوپ فضایی را جهت بررسی سیارات فراخورشیدی به فضا پرتاب كند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، تابحال هزاران سیاره فراخورشیدی كشف شده اند و الان زمان آن كه رسیده كه این سیارات مورد بررسی دقیق تر قرار بگیرند. "آژانس فضایی اروپا"(ESA) در نظر دارد تا ماموریتی موسوم به "CHEOPS" را جهت بررسی سیارات فراخورشیدی آغاز كند و یك تلسكوپ فضایی را در ۱۷ دسامبر از گویان فرانسه به فضا پرتاب كند. این تلسكوپ فضایی می تواند به درك بهتر سیارات فراخورشیدی كه تابحال كشف شده اند، كمك نماید.
تلسكوپ CHEOPS، یك تلسكوپ نسبتا كوچك است و در مقایسه با "تلسكوپ فضایی هابل"(Hubble Space Telescope) كه ۱۳.۲ متر طول و ۴.۲ متر عرض دارد، بسیار كوچك به نظر می آید. برخلاف تلسكوپ فضایی هابل كه برای اهداف گوناگون به كار می رود، CHEOPS فقط برای اهداف خاصی به كار می آید. این تلسكوپ بطور خاص جهت بررسی شعاع سیاراتی ساخته شده كه هم اكنون جرم آنها مورد ارزیابی قرار دارد.
این ماموریت بسیار ویژه است برای اینكه آگاهی از شعاع و جرم یك سیاره، امكان آگاهی از تركیبات تشكیل دهنده آنرا فراهم می آورد. یك سیاره نسبتا سنگین تر از زمین می تواند مانند آن، از صخره تشكیل شده باشد و یا در صورت داشتن شعاع بزرگتر می تواند مانند یك مینی نپتون، از گاز تشكیل گردد.
توانایی طبقه بندی سیارات بر طبق تركیبات تشكیل دهنده آنها، به پژوهشگران كمك می نماید تا نحوه تكامل سیارات را در محیط های گوناگون درك كنند و بدانند كه كدام یك از سیارات فراخورشیدی، بیشتر شبیه به زمین هستند.
انتظار می رود كه تلسكوپ CHEOPS بعد از پرتاب بتواند ۷۰۰ كیلومتر بالاتر از سطح زمین در مدار خود حركت نماید و تصاویری از سیارات فراخورشیدی در آسمان تاریك عرضه نماید. پژوهشگران آژانس فضایی اروپا انتظار دارند كه این تلسكوپ، طی ماموریت ۳.۵ ساله خود بتواند صدها سیاره را مورد بررسی قرار دهد.
تلسكوپ CHEOPS، اولین تلسكوپ فضایی است كه جهت بررسی سیارات فراخورشیدی طراحی می شود اما آخرین آنها هم نخواهد بود. تلسكوپ های دیگری نیز در مراحل برنامه ریزی هستند كه انتظار می رود بتوانند تصاویر جامع تری را از سیارات فراخورشیدی ثبت كنند. از این تلسكوپ ها می توان به تلسكوپ فضایی "جیمز وب"(James Webb) اشاره نمود كه به ناسا متعلق می باشد و مقرر است در سال ۲۰۲۱ پرتاب شود.
منبع:

1398/09/26
13:33:50
5.0 / 5
4645
تگهای خبر: پژوهش , تلسكوپ , سیاره , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است