یك شركت دانش بنیان اعلام كرد:

تولید 3 نانو دارو 6 میلیون دلار صرفه جویی ارزی كرد

تولید 3 نانو دارو 6 میلیون دلار صرفه جویی ارزی كرد

به گزارش با فناوری یك شركت دانش بنیان كه موفق به تولید ۳نانودارو شده است اعلام نمود كه تولید این محصولات سبب ۶میلیون دلار صرفه جویی می شود.به گزارش با فناوری به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، طی چند سال گذشته ایران در تولید دارو به پیشرفت های قابل توجهی رسیده است تا جایی كه بر طبق گفته های مسئولین، ایران جایگاه اول را در میان كشورهای منطقه كسب كرده است.
یك شركت دانش بنیان كه پیش تر یك داروی ضد سرطان را در سال ۱۳۹۱ تولید و به بازار عرضه نموده بود اینك در انتظار تاییدیه های لازم برای تولید و عرضه ۲ محصول دیگر است.
این شركت دانش بنیان در سال ۱۳۹۱ و برای نخستین بار در خاورمیانه داروی ضد سرطان نانولیپوزومی دوكسوروبیسین هیدروكلراید تزریقی ۲۰mg/۱۰ml را تولید و به بازار عرضه نموده بود.
مهناز قمی مدیرعامل شركت دانش بنیان درباره تولیدات این شركت اظهار داشت: هم اكنون ۳ محصول با نامهای «سینا دوكسوزوم»، «سینا كوركومین» و «سینا آمفولیش» پس از دریافت تاییدیه های لازم به تولید انبوه رسیده است و ۲ محصول جدید با نامهای «سینا نومین» و «سینا لیو» در انتظار دریافت تاییدیه و مجوزهای لازم برای تولید و عرضه است كه امیدواریم تا چند ماه آینده این روند اجرا شود.
این فعال فناور اظهار داشت: سینا دوكسوزوم یك داروی ضد تومور است كه در درمان سرطان سینه متاستاز دهنده بخصوص در بیمارانی كه در معرض یا دارای مشكلات قلبی هستند و همینطور درمان سرطان تخمدان پیشرفته استفاده می شود. این دارو همراه با بورتزومیب (Bortezomib) در درمان مولتیپل میلوما در بیمارانی كه حداقل یك درمان اولیه دریافت كرده اند، استفاده می شود.
وی اضافه كرد: این دارو همینطور در درمان كاپوسی ساركوما در بیماران مبتلا به AIDS به كار می رود. این فرآورده حاوی دارویی ست كه می تواند سلول های سرطانی را به صورت انتخابی از بین ببرد.
قمی بیان كرد: دوكسوروبیسین هیدروكلراید موجود در این فرآورده توسط پوشش های كروی كوچك لیپوزومی احاطه شده است كه كمك می نماید این دارو از راه جریان خون بیشتر به سمت بافت سرطانی نسبت به بافت های سالم بدن هدایت شود، این مورد می تواند سبب كاهش عوارض جانبی این دارو نسبت به دوكسوروبیسن استاندارد شود.
مدیرعامل شركت دانش بنیان «اكسیر نانو سینا» درباره میزان اشتغال زایی كه با تولیدات این شركت صورت گرفته است اظهار داشت: با تولیدات این شركت برای ۳۵ نفر به صورت مستقیم شغل بوجود آمده است.
این فعال فناور افزود: این محصولات به ۳ كشور چین، سوریه و قزاقستان صادر گردیده است و توانسته حدود یك میلیون دلار ارزآوری داشته باشد.
وی اضافه كرد: پیش از این داروی مشابه «سینا دوكسوزوم» به كشور وارد می شد كه به تازگی از ورود این محصول به كشور جلوگیری شده است.
وی به صرفه جویی انجام شده با تولید این دارو اشاره نمود و اظهار داشت: میزان مصرف سالیانه این دارو در كشور حدود ۱۲ هزار (ویال) شیشه است كه هر شیشه این دارو به قیمت ۵۰۰ دلار به كشور وارد می شد كه با تولید داخل آن حدود ۶ میلیون دلار در سال صرفه جویی ارزی صورت گرفته است.

1398/09/24
22:30:47
5.0 / 5
4495
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است