توسط محققان كشور؛

ربات اجتماعی برای راهنمایی مسافران در فرودگاه ها ساخته شد

ربات اجتماعی برای راهنمایی مسافران در فرودگاه ها ساخته شد

با فناوری: پژوهشگران كشور موفق به طراحی رباتی شدند كه در فرودگاه ها و فروشگاهها می تواند بعنوان راهنما استفاده گردد.سجاد امینی طراح ربات اجتماعی در گفتگو با خبرنگار مهر اظهار داشت: ما توانستیم ربات اجتماعی را برای فرودگاه ها و فروشگاه ها طراحی نماییم.
وی با اشاره به اینكه این ربات در نواحی شلوغ می تواند راهنمای افراد باشد، اظهار داشت: این ربات اجتماعی از سطوح مختلف حسگری برخوردارست تا بتواند موانع را به خوبی تشخیص دهد و با آنها برخورد نكند.
امینی با اشاره به اینكه برد موثر این ربات اجتماعی ۱۵ متر است اظهار داشت: بدان معناست كه این ربات تا ۱۵ متر پیش از یك مانع آنرا تشخیص داده تا به آن برخورد نكند.
وی با اشاره به دیگر حسگر به كار رفته در این ربات اظهار داشت: ربات اجتماعی دارای حسگر اسكن ۳۶۰ درجه است تا بتواند پیرامون خودرا همانند یك انسان درك كند.
به گفته امینی، این ربات دارای دوربینی برای پیدا كردن موانع است كه دراین زمینه از هوش مصنوعی بهره برده ایم.
وی با تاكید بر اینكه این ربات شبیه ربات های معمولی نیست، اظهار داشت: ربات های معمولی دارای موتورهای زیادی هستند كه این هزینه زیادی صرف تعمیر و نگهداری آنها می شود همین طور هر موتور هر ساله، خرج سالیانه ای را به عهده آن سازمان می گذارد. بدین جهت این ربات شبیه ربات های معمولی نیست.
امینی اشاره كرد: ربات اجتماعی حداقل هزینه را برای هر سازمانی با حداكثر كارایی دارد.
وی با اشاره به اینكه این ربات دارای دو موتور است، اظهار داشت: مهمترین خاصیت این ربات این است كه می تواند قابل برنامه ریزی باشد و مكان یابی كند.
وی با اشاره به خاصیت مكان یابی ربات اجتماعی اظهار داشت: این ربات در هر محیطی كه قرار بگیرد پس از یك گشتزنی موقعیت خودرا درمی یابد و می تواند به راحتی مسیریابی كند.
امینی درباب كاربرد مكان یابی اظهار داشت: در خیلی از فرودگاه ها خیلی از مسافران نیاز دارند تا افرادی آنها را راهنمایی كنند بدین جهت این ربات می تواند جایگزین افراد شود و بجای خاصی كه آنها می خواهند راهنمایی كند.
وی با تاكید بر اینكه این ربات اجتماعی قابل برنامه ریزی است، اظهار داشت: هر فرودگاه، می تواند نقشه اماكن مشخص را در محدوده خود به این ربات عرضه نماید تا بتواند راهنمای مناسبی برای مسافران باشد.
امینی با اشاره به اینكه همراه این ربات یك اپلیكیشن تعریف شده است، اظهار داشت: هر فرودگاه می تواند برای هر گیت دو الی سه ربات را در اختیار مسافران قرار دهد.
وی با اشاره به اینكه این ربات قابلیت حرف زدن دارد، اظهار داشت: نمونه های خارجی ربات به اشكال مختلف وجود دارد. اما برای هر ارگان استفاده از نمونه های داخلی می تواند به صرفه و در دسترس تر باشد.
وی افزود: برای هر سازمانی به صرفه است كه از نمونه های داخلی در امتداد دریافت خدمات بعد از فروش و گارانتی بهره ببرد.


منبع:

1398/09/15
13:34:03
5.0 / 5
4854
تگهای خبر: اپل , اپلیكیشن , حسگر , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است