تشخیص آسم در كودكان تنها در كمتر از ۲ ساعت

تشخیص آسم در كودكان تنها در كمتر از ۲ ساعت

با فناوری: تشخیص آسم در كودكان خیلی مشكل و كاری چالشی است اما بتازگی پژوهشگران آلمانی با كمك یك میكروسكوپ تمام نگاری توانسته اند به راحتی این كار را انجام دهند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، بتازگی پژوهشگران "موسسه تحقیقاتی فراونهوفر"(Fraunhofer Research Institution) آلمان دستگاه جدید تجزیه و تحلیل خونی توسعه داده اند كه می تواند در كمتر از ۲ ساعت تشخیص دهد كه كودكان به بیماری آسم مبتلا هستند یا خیر.
دستگاهی كه پژوهشگران توسعه داده اند یك نوع "میكروسكوپ هولوگرافیك"(holographic microscope) یا تمام نگاری است كه پزشكان با قرار دادن قطره ای از خون بیمار در یك كارتریج ریزسیال شناسی، به همراه ماده ای كه موجب ایجاد پاسخ التهابی در گلبول های سفید خون آن نمونه(همچنین بعنوان سلول های ایمنی نیز می شود) می شوند، كار تشخیص را آغاز می كنند. سپس كارتریج پر شده در میكروسكوپ مذكور قرار می گیرد. قابل ذكر است این میكروسكوپ مجهز به یك سنسور ال. ای. دی و یك سنسور CMOS است كه تصویر سه بعدی از آن سلول ها را ارائه می دهد.
تمام نگاری یا هولوگرافی(Holography) روشی از تصویربرداری و تولید تصاویر سه بعدی است. با استفاده از الگوریتم های مبتنی بر هوش مصنوعی و یك نرم افزار این داده ها مورد تجزیه و تحلیل قرار می گیرند. توسط این دستگاه پزشكان می توانند حركت گلبول های سفید خون را مورد بررسی قرار دهند. بااینكه سلول های ایمنی(گلبولهای سفید) در افراد سالم و افراد مبتلا به آسم در پاسخ به یك محرك التهابی حركت می كنند اما گلبول های سفید فرد مبتلا به آسم خیلی كندتر از حد طبیعی حركت می كنند. بعد از حدود ۹۰ دقیقه ردیابی و تجزیه و تحلیل حركت گلبول سفید، این نرم افزار قادر می باشد با دقت تشخیص دهد كه بیمار مبتلا به آسم است یا خیر. دكتر "دنیل رپپورت"(Daniel Rapoport) پژوهشگر این مطالعه اظهار داشت: پزشكان می توانند توسط روش ما علاوه بر بیماری آسم بیماری های دیگری نظیر بیماری كرون، كولیت زخمی و روماتیسم را نیز تشخیص دهند.
منبع:

1398/09/14
21:11:10
5.0 / 5
4326
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است