با تلاش پژوهشگران آمریكایی صورت گرفت

كشف ژن عامل ذخیره آهن در گیاهان

كشف ژن عامل ذخیره آهن در گیاهان

به گزارش با فناوری پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدید خود، ژنی را كشف كرده اند كه در تنظیم و كنترل ذخیره آهن گیاهان نقش دارد.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، پژوهشگران "كالج دارتموث"(Dartmouth College) آمریكا، ژنی را كشف كرده اند كه می تواند جذب آهن را در گیاهان كنترل كند. بیشتر از دو میلیارد نفر در سراسر جهان، به فقر آهن مبتلا هستند و از عوارض ناشی از آن رنج می برند. شاید این كشف بتواند به افزایش ذخیره آهن در محصولاتی مانند برنج و گندم كه در غذای بیشتر مردم جای دارند، كمك نماید.
پژوهشگران دریافتند كه این ژن هنگام احتیاج به انتقال آهن، سیگنال دهی را آغاز می كند و این كار را با كمك یك مسیر ژنتیكی كه شامل صدها ژن است، انجام می دهد.
این پژوهش، جدیدترین بررسی در مورد ذخیره آهن در گیاهان است كه توسط پژوهشگران كالج دارتموث انجام شده و جزئیات بسیاری را در مورد شناسایی این ژن در گیاهان و نقش آن در كنترل جذب آهن نشان داده است.
"مری لو گورینوت"(Mary Lou Guerinot)، استاد علوم زیستی كالج دارتموث و از پژوهشگران این پروژه اظهار داشت: ما یك تنظیم كننده اصلی را در یك مسیر ژنتیكی مهم كشف كرده ایم. اگر ما بتوانیم نحوه تنظیم این مسیر ژنتیكی را مشخص نماییم، مشكل میلیاردها انسان كه از فقر آهن رنج می برند را برطرف خواهیم كرد.
این ژن جدید معروف به "URI"، زمان مناسب برای بیان ژن ها در ریشه گیاه را كنترل می كند تا جذب آهن آغاز شود. به قول پژوهشگران، URI می تواند ۱۵۰۰ ژن دیگر حتی ژن هایی به جز ژن های در رابطه با آهن را كنترل كند.
بررسی ها نشان می دهند كه پروتئین URI همیشه در گیاهان وجود دارد. وجود این پروتئین، چالشی را برای درك نقش پروتئین در كنترل ذخیره آهن به وجود آورد.
"سان كیم"(Sun Kim)، از دانشمندان كالج دارتموث و نویسنده ارشد این پژوهش اظهار داشت: بررسی ما نشان داده است كه فراوانی پروتئین URI با عنایت به وضعیت ذخیره آهن تغییر نمی نماید. ما با آگاهی از وجود این پروتئین، بررسی خویش را آغاز كردیم تا بفهمیم كه آیا پروتئین URI در واكنش به سطح آهن، فعالیت خویش را تغییر می دهد یا خیر.


پژوهشگران دریافتند هنگامی كه سطح آهن در گیاه پایین است، پروتئین URI با مولكول فسفات ادغام می شود و یك توالی از رخدادهای ژنتیكی را فعال می كند تا جذب آهن آغاز شود. این فرایند، یك روند متداول می باشد كه سلول ها آنرا برای تنظیم عملكرد پروتئین و انتقال سیگنال ها به كار می برند.
كیم افزود: ما علاوه بر كشف URI، بخش هایی از DNA را هم شناسایی كردیم كه پروتئین URI به آنها متصل می شود تا امكان جذب آهن را فراهم آورد.
گیاهان برای انجام فرایند ادغام پروتئین URI با مولكول فسفات و رشد كردن، به آهن نیاز دارند اما آهن می تواند بسیار واكنش پذیر و سمی باشد؛ در نتیجه ذخیره آن تحت كنترل دقیق قرار دارد.
هدف پژوهشگران این است تا گیاهانی را عرضه كنند كه بتوانند آهن كافی را جذب كنند و برای تامین آهن بدن انسان ها مناسب باشند.
این پژوهش، در مجله "Proceedings of the National Academy of Sciences" به چاپ رسید.1398/09/06
16:05:51
5.0 / 5
4816
تگهای خبر: پژوهش , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است