با تلاش دانشمندان آمریكایی صورت گرفت

كشف ساختارهایی كه كلید دستیابی به آنتی بیوتیك های جدید هستند

كشف ساختارهایی كه كلید دستیابی به آنتی بیوتیك های جدید هستند

با فناوری: پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدید خود، به ساختارهایی دست یافته اند كه می توان از آنها برای ارائه آنتی بیوتیك های جدید استفاده نمود.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، پژوهشگران "دانشگاه كرنل"(Cornell University) آمریكا در بررسی جدید خود، از ساختار یك مكانیسم رونمایی نمود كه منحصر به باكتری ها است و می تواند امكان ارائه آنتی بیوتیك های جدیدی را برای مقابله با پاتوژن ها فراهم آورد.
این كشف جدید می تواند در یافتن یك روش جایگزین برای هدف قرار دادن باكتری های بیماری زا و مقابله با رشد میكروب های مقاوم در مقابل باكتری امیدواركننده باشد.
پژوهشگران دانشگاه "كرنل" در این بررسی، از روش بلورنگاری با اشعه ایكس استفاده كردند تا ساختار عناصری موسوم به "تی- باكس"(T-box) را در گونه ای پاتوژن موسوم به "مایكوباكتریوم توبركلوزیس"(Mycobacterium tuberculosis) نشان دهند.
تی- باكس ها، ساختارهایی هستند كه كمبود یك آمینواسید خاص را در سلول تشخیص می دهند و به باكتری ها كمك می كنند تا با آغاز روند تولید آمینواسید بیشتر، به این كمبود واكنش نشان دهند.
"رابرت باتاگلیا"(Robert Battaglia)، نویسنده ارشد این پژوهش اظهار داشت: تی- باكس ها، فقط در باكتری ها وجود دارند و ژن های ضروری را كنترل می كنند. این ویژگی، آنها را به هدف جالب تری تبدیل می كند برای اینكه تی- باكس ها، به این باكتری ها كمك می كنند تا نسبت به شرایط دشواری مانند نبودن غذا واكنش نشان دهند.
تی- باكس ها، به درشت مولكول هایی موسوم به "آران ای حامل"(tRNA) متصل می شوند كه حمل آمینواسیدها را بر عهده دارند. هر یك از گونه های متفاوت آر. ان. ای حامل، به نوع خاصی از آمینواسید متصل می شوند.
پژوهشگران در این پروژه توانستند ساختار پیچیده تی- باكس و آر. ان. ای حامل را بطور كامل توضیح دهند. هنگامی كه میزان آمینواسید در باكتری پایین باشد، آر. ان. ای حامل در رابطه با آن، بدون بار می ماند و به یك تی-باكس متصل می شود. هنگامی كه میزان آمینواسید بالا برود، آر. ان. ای حامل با آن جفت می شود و به بارگیری می پردازد. آمینواسیدها، در همه عملكردهای سلولی بنیادین باكتری ها نقش دارند.
باتاگلیا اضافه كرد: با دستیابی به این ساختارها می توانیم تفاوت بخش های گوناگون تی - باكس و تاثیر آنها در تعامل خاص تی - باكس با آر. ان. ای حامل را بررسی نماییم. اگر ما بتوانیم دارویی برای هدف قرار دادن عناصر تی- باكس ارائه دهیم تا از اتصال آن به آر. ان. ای حامل پیشگیری نماییم، امكان ارائه آنتی بیوتیك جدیدی فراهم می شود كه نیازی نیست نگران عوارض جانبی آن باشیم.
این پژوهش، در مجله "Nature Structural and Molecular Biology" به چاپ رسید.
منبع:

1398/08/29
09:51:21
5.0 / 5
4228
تگهای خبر: پژوهش , تولید , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است