ساخت شاخ مصنوعی كرگدن

تقلب دانشمندان برای نجات جان كرگدن های در حال انقراض

تقلب دانشمندان برای نجات جان كرگدن های در حال انقراض

با فناوری: دانشمندان دانشگاه ˮآكسفوردˮ برای نجات جان كرگدن ها و كاهش شكار آنها تنها به خاطر شاخ شان، مبادرت به تولید شاخ های مصنوعی كرگدن كرده اند كه مانند شاخ های اصلی از كراتین ساخته شده است و تفاوتی با نمونه اصلی ندارد.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، ما عادت كرده ایم كه با شنیدن واژه های جعلی و مصنوعی و تقلبی به نكات منفی فكر نماییم، اما بنظر می رسد یك نوآوری جدید از دانشگاه "آكسفورد" این مفهوم را تغییر داده است چونكه با تولید شاخ جعلی كرگدن به عدم انقراض آنها توسط شكارچیانی كه تنها به خاطر شاخ كرگدن ها آنها را شكار می كنند، كمك می كنند.
جمعیت كرگدن ها به سبب تقاضای بیش از اندازه شاخ آنها بر اثر شكار غیرقانونی خیلی كم شده است چونكه تصور می شود شاخ كرگدن در طب سنتی چین یك ماده افزایش قوای جنسی است.
شاخ كرگدن برخلاف شاخ های بقیه حیوانات كه هسته استخوانی دارند، فقط از كراتین ساخته شده و دقیقاً مشابه مو و ناخن انسان است. از دیرباز شاخ كرگدن را در طب سنتی اروپا و آسیا و برای ساخت دسته خنجر در عمان و یمن استفاده می كردند. از سال ۲۰۰۸ تابحال تقاضای شاخ كرگدن در ویتنام به شدت افزایش یافته و قیمت آن از ۲۵۰ تا ۵۰۰ دلار برای هر كیلو به ۳۰۰ هزار دلار یعنی چندین برابر قیمت طلا رسیده است. از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۷ هر سال تنها ۱۵ كرگدن در آفریقای جنوبی شكار غیرقانونی می شدند اما این رقم در سال ۲۰۱۲ به ۶۸۸ رسید.
حالا سه چهارم مصرف شاخ كرگدن دنیا در ویتنام است و ظاهراً دلیل اصلی آن شایعه درمان سرطان یكی از سیاستمداران ویتنامی با مصرف شاخ كرگدن بوده است. این درحالیست كه حتی در طب سنتی چین هم شاخ كرگدن ارتباطی با درمان سرطان ندارد. در منابع طب سنتی چین شاخ كرگدن فقط برای تب و تشنج و افزایش قوای جنسی تجویز شده كه تأثیر شاخ كرگدن بر تب و تشنج هم در تحقیقات علمی رد شده و مصرف شاخ كرگدن دقیقاً مشابه مصرف ناخن انسان است.
در گزارش كنوانسیون تجارت بین المللی گونه های در خطر، دلیل تقاضای شاخ كرگدن با قیمت های نجومی را در صورتیكه حتی طب سنتی هم آنرا اشتباه می داند، به افزایش سریع شمار میلیاردرها در ویتنام، میزان بالای سرطان و كمبود مراكز درمانی برای سرطان در ویتنام مرتبط دانسته است.
با این وجود چه راهی بهتر از پر كردن بازار از شاخ های تقلبی ارزان قیمت غیرقابل تشخیص برای تاثیر بر بازار شاخ كرگدن و كمك به ادامه حیات این گونه جانوری بر روی زمین است؟
پژوهشگران دانشگاه "آكسفورد" با استفاده از موهای دم اسب توانسته اند ماده جدیدی تولید كنند كه ساختار آن بسیار به شاخ كرگدن نزدیك است.
موی اسب كاندید خوبی است، برای اینكه همانطور كه گفته شد، شاخ كرگدن به هیچ وجه شاخ نیست، بلكه متشكل از موهای محكم و فشرده و دفع غدد چربی بر روی بینی كرگدن است.
دانشمندان نیز دسته های فشرده موی اسب را با یك ماده چسبناك مبتنی بر ابریشم تركیب كردند تا كاملا شبیه به شاخ كرگدن شوند. بر طبق اعلامیه مطبوعاتی دانشگاه آكسفورد، نتیجه كاملا گیج كننده و از نظر ظاهری كاملا شبیه به شاخ كرگدن واقعی شد. همین طور تجزیه و تحلیل طیفی و حرارتی، تركیب شیمیایی مشابه با شاخ كرگدن اصلی را تأیید می كند.
مهم تر از همه اینكه این مواد را می توان به راحتی در یك قالب از شاخ كرگدن قالب ریزی كرد.
"فریتز ولراث" یكی از پژوهشگران این پروژه می گوید: تحقیقات ما نشان داد ساختن یك ماده شبیه به ساختار شاخ كرگدن هم ساده و ارزان است.
با این وجود پژوهشگران هیچ برنامه ای برای تولید انبوه و توزیع این شاخ های جعلی ندارند، چونكه ولراث اضافه كرد: ما توسعه این فناوری را به دیگران واگذار می نماییم تا این شاخ ها را با هدف ایجاد سردرگمی در بازار و كاهش قیمت های نجومی شاخ كرگدن و درنهایت پشتیبانی از كرگدن توزیع كنند.
كرگدن وحشی در خطر است. تعداد كرگدن های سفید در اوایل قرن بیستم ۱۰۰ زنجیر(واحد شمارش كرگدن) بود كه حالا به لطف تلاش های فعالان محیط زیست به بیشتر از ۲۰ هزار زنجیر رسیده است. همین طور فقط حدود ۵ هزار كرگدن سیاه آفریقایی در طبیعت وجود دارد كه كه در مقایسه با آمار ۲۳۰۰ در سال ۱۹۹۳ پیشرفت اندكی را نشان میدهد.
در عین حال الان در آسیا كمتر از ۸۰ كرگدن سوماترایی و ۶۷ كرگدن جاوه ای وجود دارد.
مطالعه پژوهشگران دانشگاه آكسفورد در خصوص ایجاد شاخ های مصنوعی كرگدن از موهای اسب در مجله Science Reports انتشار یافته است.
منبع:

1398/08/20
09:55:11
5.0 / 5
4196
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است