با تولید یك ماده جدید؛

ابداع فناوری مقاوم سازی بتن توسط محقق ایرانی

ابداع فناوری مقاوم سازی بتن توسط محقق ایرانی

به گزارش با فناوری بتن یكی از فرآورده های به دست آمده از سیمان است كه اگر با سرعت بالایی خشك شود، احتمال ترك خوردن آن افزایش می یابد و یك محقق ایرانی متد جدیدی برای حل این مشكل یافته است.به گزارش با فناوری به نقل از نیواطلس، بتن از تركیب سیمان با آب و شن و ماسه تولید می شود و اگر این تركیب با ملایمت خشك نشود، نتیجه كار بتنی غیرمقاوم است. دانشمندان با افزودن خاكستر زغال سنگ به این تركیب توانسته اند بر مقاومت و استقامت بتن بیافزایند.
تا قبل از این برای تنظیم سرعت خشك شدن سیمان از اقداماتی مانند اسپری كردن تدریجی آب بر روی آن استفاده می شد، اما این روش ها وقت گیر و غیردقیق است و حالا دكتر یعقوب فرنام محقق ایرانی دانشگاه دركسل آمریكا بعنوان روش جایگزین از نوعی خاكستر زغال سنگ بهره برده است كه دارای دانه هایی سبك و متخلخل بوده و قادر به جذب تدریجی آب و شكل دادن به تركیبات مقاوم تر بتنی است.
استفاده از این تركیب باعث خشك شدن كنترل شده بتن بدون احتیاج به هرگونه مداخله انسان می شود و احتیاج به صرف هزینه زیادی هم ندارد. به قول دكتر فرنام كه تحصیلات خویش را تا مقطع كارشناسی ارشد در دانشگاه تهران ادامه داده، باید پس از استفاده از تركیب مورد اشاره آنرا در نهایت تا دمای ۱۱۶۰ درجه سانتیگراد برای مدت كوتاهی گرما داد تا بتن نهایی به دست آمده كاملا مستحكم شود.
این ماده نهایی SPoRA نام دارد و نه تنها ارزان قیمت و مقاوم است، بلكه می تواند به اندازه حدودا نیمی از وزن خود آب جذب نماید و بنابراین در محیط های مرطوب و نمناك هم عملكرد مناسبی دارد.


منبع:

1398/08/08
15:05:17
5.0 / 5
4046
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است