در پژوهشگاه فضایی ایران؛

مكانیزم نگهدارنده و رهایش چاقوی حرارتی ثبت اختراع شد

مكانیزم نگهدارنده و رهایش چاقوی حرارتی ثبت اختراع شد

به گزارش با فناوری مكانیزم نگهدارنده و رهایش چاقوی حرارتی به منظور نگهداری و رهایش تجهیزات نصب شده در ماهواره های مختلف، ثبت اختراع شد.به گزارش با فناوری به نقل از پژوهشگاه فضایی ایران، مكانیزم نگهدارنده و رهایش چاقوی حرارتی پژوهشگران پژوهشكده رانشگرهای فضایی، بعنوان طرح اختراعی در مركز مالكیت فكری و اداره ثبت اختراعات به ثبت رسید و اعتبارسنجی این اختراع توسط سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران به تایید رسید.
حسن رضایی حقیقت، رئیس پژوهشكده رانشگرهای فضایی پژوهشگاه فضایی ایران در مورد اهمیت این مكانیزم اظهار داشت: هر ماهواره شامل مكانیزم هایی است كه عملكردهای مورد نیاز مأموریت ماهواره را انجام می دهند. مكانیزم چاقوی حرارتی به صورت گسترده در ماهواره های مختلف به منظور نگهداری و رهایش تجهیزات نصب شده از قبیل آرایه های خورشیدی، آنتن و... به كار می رود.
رئیس پژوهشكده رانشگرهای فضایی پژوهشگاه فضایی ایران، تصریح كرد: مكانیزم نگهدارنده و رهایش غیر انفجاری چاقوی حرارتی در مقایسه با مكانیزم های انفجاری به مشكل ناشی از شوك غلبه كرده و با وجود جرم كم، از استقامت بالایی در مقابل بارهای مكانیكی برخوردار بوده و قابلیت اجرای چندین بار آزمون عملكردی پیش از پرتاب را دارد.
وی اضافه كرد: این مكانیزم، از محدوده دمای عملكردی وسیعی برخوردار می باشد و به علت داشتن سیستم رهایش افزونه، قابلیت اطمینان بالایی دارد. افزون بر این، مكانیزم چاقوی حرارتی به ارتعاشات به وجود آمده حین پرتاب حساس نبوده و خطر باز شدن ناخواسته آن وجود ندارد.
رضایی حقیقت در مورد موارد بهبود یافته در مقایسه با نمونه های خارجی، به مواردی همچون افزایش ۱۵ درصدی محدوده دمایی عملكردی مكانیزم، كاهش ۴۰ درصدی زمان رهایش و كاهش ۵ درصدی جرم و ابعاد مكانیزم اشاره نمود.

1398/07/30
19:06:14
5.0 / 5
4350
تگهای خبر: پژوهش , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است