پرده برداری از نسل جدید ایمپلنت های شنوایی

كشف ابزار جدیدی برای كمك به عارضه گوش درونی

كشف ابزار جدیدی برای كمك به عارضه گوش درونی

با فناوری: پژوهشگران موسسه پلی تكنیك فدرال لوزان(EFPL) موفق به ساخت یك ماده جدید برای كاشت در ساقه مغز و به منظور بازیابی شنوایی در بیمارانی كه گوش درونی آنها لطمه دیده است، شده اند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از انگجت، بسیاری از ایمپلنت ها یا كاشت های شنوایی به افراد مبتلا به لطمه گوش درونی یا مشكلات عصبی شنوایی كمك نمی كنند، اما ایمپلنت های ساقه مغز كه بطور مستمر به انجام یك كار ناقص كمك می كنند، می توانند این مشكل را حل كنند.
گوش داخلی پستانداران متشكل از یك سری مجاری و ساك های غشایی(لابیرنت غشایی) است كه درون پوششی استخوانی(لابیرنت استخوانی) قرار گرفته اند. لابیرنت استخوانی نیز درون استخوان تمپورال قرار دارد. لابیرنت غشایی محتوی اپی تلیوم حسی شنوایی و وستیبولار است و درون آن مایع آندولنف قرار دارد. تركیب یونی مایع آندولنف به مایعات درون سلولی نزدیك است، یعنی دارای غلظت بالای پتاسیم(K+) و غظت پایین سدیم(Na+) است. بین لابیرنت غشایی و استخوانی نیز مایع پری لنف وجود دارد كه غلظت سدیم آن بالا و غلظت پتاسیم آن پایین است و از این حیث با مایعات خارج سلولی و مغزی- نخاعی مشابه می باشد. برای حفظ این اختلاف یونی بین آندولنف و پری لنف، لابیرنت غشایی توسط یك لایه اپی تلیومی دارای چندین نقطه اتصال، احاطه گردیده است.
ساقه مغز نیز قسمتی از دستگاه عصبی مركزی و در قسمت پایینی مغز قرار دارد و متشكل از بخش هایی است كه طناب نخاعی را به نیم كره های مخ و مخچه پیوند می دهد.
پژوهشگران موسسه پلی تكنیك فدرال لوزان(EFPL) بزودی یك چاره بمراتب بهتر از روش های فعلی محقق خواهند كرد، چونكه یك ایمپلنت الكترودی قابل تنظیم را طراحی نموده اند كه بطور مؤثر با لطمه گوش درونی مقابله می كند.
این ماده از پلاتین ارتجاعی و ایمن بهره می برد، اما به لطف ماشین كاری سطح میكرونی كه از روش برش كاغذ "كیریگامی" الهام گرفته شده، سختی معمول این فلز گرفته شده و نرم شده است.
هنگامی كه این ماده در سیلیكون پیچیده میشود، بسیار رسانا است و می تواند به خوبی به قسمت شنوایی در ساقه مغز بچسبد و سیگنال های هدفمندتری را نسبت به كاشت های معمولی ارسال نماید.
دانشمندان موفق به آزمایش این ایمپلنت روی موش ها شده اند، اما هنوز راه زیادی تا استفاده روی انسان باقی مانده است.
این تیم اخیراً نسخه مناسب برای انسان را ساخته است كه می تواند با عمل جراحی در بدن بیمار كاشتته شود، اما باید پیش از شروع آزمایشات انسانی مطالعات بیشتری انجام گیرد.
اگر همه چیز به خوبی پیش رود، امكان دارد شنوایی كامل را به بیمارانی كه هم اكنون تنها یك درك نامفهوم از صداها دارند، برگرداند و شنوایی آنها را كاملا بازیابی كند.
این ایمپلنت همین طور می تواند در جاهای دیگر همچون مغز، ستون فقرات و هر جای دیگری از بدن كه پزشكان بخواهند فعالیت عصبی آن ناحیه را ضبط یا تحریك كنند، استفاده گردد.
منبع:

1398/07/29
23:13:56
5.0 / 5
4172
تگهای خبر: آزمایش , بازی , پژوهش , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است