فضاپیمای جونو ناسا در موقعیت پرش از سایه مشتری!

فضاپیمای جونو ناسا در موقعیت پرش از سایه مشتری!

با فناوری: فضاپیمای ˮجونوˮ(Juno) ناسا بعد از گذشت 10 ساعت و نیم ماموریت حالا به نقطه ای كه سایه یك قمر آتشفشانی روی مشتری افتاده بود، رسیده است.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا، چندی پیش ناسا تصویری منتشر نمود كه در آن سایه یك قمر آتشفشانی روی مشتری افتاده بود. شب ۳۰ سپتامبر ۲۰۱۹، فضاپیمای جونو ناسا تحت یك مانور ۱۰.۵ ساعته قرار گرفت تا خودرا برای پرش از سایه مشتری آماده كند. این طولانی ترین مأموریتی است كه جونو تابحال انجام داده است.
هدف از این مانور معروف به "سوختگی"(burn)، نگه داشتن فضاپیمای خورشیدی جونو در سایه مشتری است كه در تاریخ ۳ نوامبر انجام شد. اگر جونو در راه سایه قرار می گرفت این ماموریت اختتام میافت.
این ماموریت در ساعت ۷: ۴۶ پس از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی در تاریخ ۳۰ سپتامبر شروع شد و این فضاپیما از پیشران های كنترل واكنش خود بهره برد تا خودش را در جهت درست حركت دهد. با انجام این كار سرعت مداری جونو به ۱۲۶ مایل در ساعت(۲۰۳ كیلومتر در ساعت) تغییر یافت و از ۱۶۰ پوند(۷۲ كیلوگرم) سوخت بهره برد.
اگر جونو این كار را انجام نداده بود، ۱۲ ساعت زمان برای عبور از سایه مشتری احتیاج داشت كه در نهایت در این صورت از تمام باتری فضاپیما استفاده می شد و اگر این گونه می شد این فضاپیما از كار می افتاد و با كاهش سریع دما، جونو احتمالاً یخ می زد و نمی توانست باردیگر كار كند.


"اسكات بولتون"(Scott Bolton) محقق اصلی جونو در موسسه تحقیقات جنوب غربی، گفت: پریدن بر روی سایه یك چاره شگفت آور خلاقانه می توانست باشد. گرفتگی ها(خسوف و كسوف) عموماً با "فضاپیماهای مبتنی بر نیروی خورشیدی"(solar-powered spacecraft) رابطه خوبی ندارند. حالا بجای اینكه نگران یخ زدن این فضاپیما باشیم، من مشتاقانه منتظر این هستم كه دریابم مشتری چه چیز دیگری برای جونو در نظر دارد.

این سایه چه بود؟


در این تصویر قمر آتشقشانی فعال سیاره مشتری قابل مشاهده می باشد كه "آیو"(Io) نام دارد. این قمر از نظر اندازه، اندكی بزرگتر از ماه است و با ۴۰۰ آتشفشان فعال، فعال ترین جرم از نظر زمین شناختی در سامانه خورشیدی بشمار می رود. علت فعالیت آتشفشانی بیش از اندازه "آیو" انرژی و اثر جزر و مدی مشتری و سایر اقمار گالیله ای این سیاره بر این قمر است.
قمر آیو در عین حال بالاترین چگالی را در بین قمرهای سامانه خورشیدی دارد. پژوهشگران دریافته اند كه سطح این قمر به شدت بوی نامطبوعی مانند بوی تخم مرغ گندیده می دهد كه ناشی از انتشار سولفور آهن و سایر تركیبات گوگردی از آتشفشان های سطح این قمر است. سایه ای كه این قمر روی مشتری انداخته، مربوط به زمانی است كه از جلوی خورشید عبور كرده است. به سبب وسعت و شیب مداری مشتری، خیلی از اقمار این سیاره بر فراز ابرهای آن سایه می افكنند.
منبع:

1398/07/13
21:49:18
5.0 / 5
4451
تگهای خبر: باتری , پژوهش , تحقیقات , سیاره
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است