با تلاش پژوهشگران ایرانی صورت می گیرد

تشخیص سریع سرطان پوست با كمك یك ابزار دستی

تشخیص سریع سرطان پوست با كمك یك ابزار دستی

با فناوری تشخیص سریع سرطان پوست با كمك یك ابزار دستی


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از نیچر ورلد نیوز، حتی بهترین متخصصان پوست هم نمی توانند سرطان پوست را با چشم تشخیص دهند و باید جهت بررسی لكه های مشكوك، از ذره بین و برای جدا كردن بافت مورد نظر، از چاقوی جراحی استفاده كنند تا ارزیابی مورد نظر خودرا انجام دهند.
"نگار توسلیان"(Negar Tavassolian) و "امیر میربیك سبزواری"(Amir Mirbeik-Sabzevari)، دانشمندان ایرانی "موسسه فناوری استیونز"(Stevens Institute of Technology) آمریكا، با استفاده از پرتوهای موج كوتاهی كه در تلفن های همراه و اسكنرهای امنیتی فرودگاه ها به كار می روند، فناوری جدیدی ابداع كردند كه می تواند ضایعات پوستی را تشخیص دهد و سرطانی بودن یا نبودن آنها را مشخص نماید. شاید نهایتا بتوان این فناوری را در یك ابزار دستی به كار گرفت تا تشخیص سرطان پوست به سرعت و بدون نیاز به استفاده از چاقوی جراحی صورت بگیرد.
این فناوری می تواند تعداد بافت های غیرضروری را تا ۵۰ درصد كم كند. میربیك، نویسنده ارشد این پژوهش اظهار داشت: این فناوری، تحول پذیر است و هیچ ابزار دیگری، قابلیت های این فناوری را ندارد.
پژوهشگران در این فناوری، از پرتوهای موج كوتاهی استفاده كردند كه معمولا در تلفن های همراه و اسكنرهای امنیتی فرودگاه ها از آنها استفاده می شود. این امواج، در مواد خاصی نفوذ می كنند و به ماموران امنیتی امكان می دهند تا بدانند كه هنگام رد شدن از اسكنر، اشیایی مانند كلید در جیب مسافران قرار دارد.
جراحان "مركز پزشكی دانشگاه هكنساك"(HackensackUMC) آمریكا در بررسی های اخیر خود، نمونه هایی از بافت پوست بیماران را جمع آوری كردند. توسلیان و میربیك، ابزاری ابداع نموده اند كه می تواند تصاویر واضحی از این نمونه های بافت عرضه نماید و تومورهای كوچك را با دقت در بررسی های آزمایشگاهی مشخص نماید. سلول های سرطانی در این آزمایش، انرژی را تا حدود ۴۰ درصد بیشتر از بافت سالم منعكس كردند و نشان دادند كه انعكاس پرتوهای موج كوتاه می تواند یك نشانگر قابل اطمینان برای بافت سرطانی باشد.


توسلیان اظهار داشت: ما در پژوهش خود نشان دادیم كه این فناوری می تواند برای تشخیص سریع سرطان پوست مورد استفاده قرار بگیرد. این پژوهش، گام مهمی برای رسیدن به هدف نهایی ما یعنی ابداع یك ابزار دستی ایمن برای تشخیص سرطان های گوناگون پوست همچون ملانومای كشنده به حساب می آید.
بااینكه این فناوری، یك ابزار جدید به حساب می آید اما هزینه كمی دارد. از آنجائیكه مدار اصلی آن، مدار به كار رفته در تلفن همراه می باشد، هزینه تهیه آن بسیار پایین خواهد بود.
توسلیان اضافه كرد: هزینه تهیه این ابزار احیانا كمتر از ۱۰۰۰ دلار خواهد بود. این فناوری حدودا مشابه ابزارهای بزرگنمایی است كه متخصصان پوست از آن استفاده می نمایند و نسبت به ابزار تصویربرداری مبتنی بر لیزر كه كندتر و سنگین تر هستند و دقت كمتری دارند، ارزان تر است.
از آنجائیكه پرتوهای كوتاه موج به پوست نفوذ می كنند، اسكنرها می توانند تصاویری سه بعدی از تومورها ارائه نمایند و با راهنمایی جراحان، نیاز به بافت برداری همراه با آزمون و خطا را كاهش دهند.
این ابزار می تواند طوری تنظیم شود كه تصاویر را به صورت خودكار تفسیر كند و اطلاعات تشخیصی مهم را بدون نیاز به آموزش اپراتور فراهم آورد.
توسلیان افزود: با استفاده از این ابزار، نیازی نیست كه بیماران تا مدت زیادی منتظر نتایج بررسی باشند و می توانند در صورت لزوم، به پزشك متخصص بازگشت كنند.
منبع:

1398/06/28
20:41:32
5.0 / 5
4170
تگهای خبر: آزمایش , آموزش , ابداع , پژوهش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است