تا سال 2020

اولین فیلم از سیاه چاله منتشر می شود

اولین فیلم از سیاه چاله منتشر می شود

با فناوری: دانشمندان بعد از ارائه اولین عكس از سیاه چاله، تصمیم گرفته اند اولین فیلم را از آن تهیه كنند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، دانشمندانی كه اولین عكس را از سیاه چاله تهیه كردند، قصد دارند فیلمی ارائه نمایند كه نشان دهد چگونه توده های بزرگی از گاز به این فضای خالی كشیده می شوند.
این گروه پژوهشی با كمك "تلسكوپ افق رویداد"(EHT) تابحال اكتشافات بسیاری را ثبت كرده و هم اكنون مجموعه گسترده ای از داده ها را پردازش می كند تا شاید اولین ویدئو از سیاه چاله را تا سال 2020 عرضه نماید. "شپ دوئلمن"(Shep Doeleman)، مدیر این پروژه اظهار داشت: من باور دارم كه تا اختتام دهه آینده می توانیم فیلم های باكیفیتی از سیاه چاله در اختیار داشته باشیم كه نه تنها ظاهر، بلكه عملكرد آنرا نشان داده است.
این گروه پژوهشی كه 347 دانشمند از سراسر جهان را شامل می شود، اخیرا موفق شد "جایزه بریكترو"(Breakthrough Prize) را در حوزه فیزیك بنیادی دریافت كند.
دوئلمن اضافه كرد: ستاره شناسان قبل از این نیز در بررسی های خود دریافتند كه نور، توسط سیاه چاله ها بلعیده می شود اما ما تصویر واضحی از شكل نور در دست نداشتیم.
این مانع، سرانجام با استفاده از چندین تلسكوپ رادیویی و به كار بردن تلسكوپ بزرگ افق رویداد در بررسی واضح تر، برطرف شد.

اكتشافات كهكشانی
تلاش های این گروه پژوهشی، تا آخر سال 2000 تا حدودی به نتیجه رسید و آنها توانستند مجوز استفاده از سه تلسكوپ را برای ثبت شواهد گردآوری شده به دست آورند. دانشمندان در سال 2008 موفق شدند اولین نتایج بررسی های خودرا در مورد سیاه چاله منتشر كنند.
آنها تا آوریل سال 2017، هشت تلسكوپ رادیویی را در شیلی، اسپانیا، مكزیك، آمریكا و قطب جنوب راه اندازی كردند. این تلسكوپ های بزرگ می توانند امواج رادیویی با فركانس بالا را بررسی نمایند و به فضانوردان امكان دهند تا مرز سیاه چاله ها را از میان گاز و غبار كهكشان ببینند.
پژوهشگران علاوه بر بررسی سیاه چاله ای كه در كهكشان "مسیه ۸۷" (M87) قرار دارد، یك سیاه چاله را نیز در مركز كهكشان راه شیری مورد بررسی قرار دادند كه به "كمان ای*"(Sgr A*) شهرت دارد. آنها بررسی های مربوط به این سیاه چاله را در سال 2018 آغاز كردند.
دوئلمن افزود: گردش مدارهای اطراف مسیه ۸۷، حدود یك ماه زمان می برد؛ درحالی كه این زمان در مورد كمان ای*، فقط نیم ساعت است. به همین دلیل، كمان ای* می تواند طی یك شب، تغییرات بسیاری داشته باشد.
وی ادامه داد: شاید ما بتوانیم تا سال 2020، اولین فیلم را از سیاه چاله تهیه نماییم. تلسكوپ افق رویداد، داده هایی را به ما عرضه كرده كه به عقیده من، ارزش آنها از هر پروژه علمی دیگری بیشتر است.
دانشمندان برای این كار، اساسا به تلسكوپ های بیشتری هم روی زمین و هم در مدار نیاز خواهند داشت تا فیلمی واضح عرضه كنند.
دوئلمن افزود: ما خودرا كاشفانی می بینیم كه سفری را در ذهن خود آغاز نموده ایم و مانند ابزاری هستیم كه در مرز یك سیاه چاله قرار گرفته اند و الان باید گزارش یافته های خودرا عرضه كنند.
منبع:

1398/06/18
12:44:46
5.0 / 5
4596
تگهای خبر: پژوهش , تلسكوپ , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۲

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است