با تلاش پژوهشگران دانشگاه ام.ای.تی صورت می گیرد

جراحی غیرتهاجمی مغز با كمك كرم رباتیك!

جراحی غیرتهاجمی مغز با كمك كرم رباتیك!

با فناوری: پژوهشگران دانشگاه ˮام. ای. تیˮ، نوعی ربات كوچك ابداع نموده اند كه به یك كرم شباهت دارد و می تواند به جراحی غیرتهاجمی مغز كمك نماید.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از نیوساینتیست، پژوهشگران دانشگاه "ام. ای. تی" (MIT)، یك كرم رباتیك كوچك ابداع نموده اند كه می تواند راه خودرا در مغز پیدا كند. این كرم رباتیك در صورت موفقیت می تواند برای جراحی مغز مورد استفاده قرار گیرد و میزان تهاجمی بودن آنرا كم كند.
"یونهو كیم" (Yoonho Kim) و "ژوآنهه ژائو" (Xuanhe Zhao)، پژوهشگران دانشگاه ام.آی. تی، این ربات را با استفاده از نوعی پلیمر با ذرات كوچك مغناطیسی ابداع كردند؛ در نتیجه می توان این كرم رباتیك را با كمك یك آهن ربا هدایت كرد. كرم رباتیك كه قطر آن كمتر از ۰.۶ میلی متر است، با ماده ای پوشیده شده كه به نرم بودن و حركت روان آن كمك می نماید.
"كیم" و "ژائو"، ربات كوچك خودرا روی یك مدل سیلیكونی از مغز انسان آزمایش كردند كه ماده ای شبیه به خون را در بر داشت. هنگامی كه آنها برای هدایت ربات، از یك آهن ربا در بیرون مغز استفاه كردند، ربات توانست راه خودرا از میان رگ های خونی پیدا كند.
"كیم" اظهار داشت: خیلی از ربات های كنونی را نمی توان در مغز به كار گرفت، برای اینكه قطر ربات هایی كه می توانند راه خودرا در بین یك رگ خونی پیدا كنند، بیش از اندازه زیاد است.
ذرات مغناطیسی به كار رفته در كرم رباتیك، در تصاویر ثبت شده با اشعه ایكس هم مشخص می شوند؛ در نتیجه می توانند به جراحان كمك كنند تا مسیر مورد نظر را در شبكه پیچیده ای از رگ های مغز بیابند.


پژوهشگران قصد دارند در آینده این ابزار را روی حیوانات آزمایش نمایند.
این پژوهش، در مجله "Science Robotics" به چاپ رسید.1398/06/08
10:52:28
5.0 / 5
4425
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است