استارهاپر آزمایش مهم دیگری را با موفقیت پشت سر گذاشت

استارهاپر آزمایش مهم دیگری را با موفقیت پشت سر گذاشت

با فناوری: در صورتیكه كپسول ˮدراگونˮ در راه بازگشت از سومین سفر خود به ایستگاه فضایی بین المللی بود، وسیله نقلیه آزمایشی ˮاستارهاپرˮ(Starhopper) كه در واقع پیش درآمدی بر پرتاب موشك غول آسای ˮاستارشیپˮ است، مهمترین آزمایش خودرا پشت سر گذاشت.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، وسیله نقلیه آزمایشی "استارهاپر" شركت "اسپیس ایكس" متعلق به "ایلان ماسك" در آخرین آزمایش خود موفق شد روز سه شنبه ساعت شش پس از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی(۲: ۳۰ صبح چهارشنبه به وقت تهران) ۱۵۲.۴ متر از سكوی پرتاب "بوكا چیكا"(Boca Chica) اسپیس ایكس واقع در تگزاس فاصله گرفته و بالا رفته و سپس با موفقیت به زمین برگردد.
بعد از این پرتاب موفق ایلان ماسك در حساب كاربری خود در توئیتر به تیم اسپیس ایكس این دستاورد مهم را تبریك گفت.


به علت ساختار موتور "رپتور" استارهاپر كه حاوی سوخت متان است، از ساكنان اطراف مكان سكوی پرتاب خواسته شده بود كه موقتاً به یك منطقه دیگر بروند و در حین انجام آزمایش در آنجا حضور نداشته باشند تا از هرگونه خطر احتمالی جلوگیری شود.
البته قابل ذكر است در ابتدا قرار بود این آزمایش روز دوشنبه(۲۶ اوت) صورت گیرد اما به قول ایلان ماسك دقیقا قبل از پرتاب آنها متوجه مشكلاتی در موتور استارهاپر شدند و ازاین رو این پرتاب به سه شنبه موكول شد.
این آزمایش بزرگترین و مهم ترین آزمایش مهمی بود كه استارهاپر با موفقیت پشت سر گذاشت چونكه در اوایل تابستان تنها توانست تا حدود ۶۵ فوت (۲۰ متر) از زمین فاصله بگیرد.
به قول ناسا، اسپیس ایكس می خواهد آزمایش عمودی موتورهای رپتور استارهاپر را هم در آینده انجام دهد. تنها در فاصله چند مایلی از محل آزمایش استارهاپر كاركنان اسپیس ایكس در حال ساخت نمونه اولیه فضاپیمای پیشرو مداری "MK۱" و "MK۲" هستند.
این شركت در حال ساخت "Mk۱" در بوكا چیكا و "Mk۲" در ساحل فلوریدا است. Mk۱ و Mk۲ حداقل مجهز به سه موتور رپتور خواهند شد. آزمایش این نمونه های اولیه راه را برای پروازهای عملیاتی استارشیپ كه مقرر است از اوایل سال ۲۰۲۱ آغاز شود، هموار می كند.
هدف از طراحی فضاپیمای "استارشیپ" توسط شركت اسپیس ایكس ارسال انسان ها به ماه و مریخ است. در ماه ژانویه سال جاری هنگامی كه ایلان ماسك تصویری از نسخه آزمایشی "استارشیپ" را منتشر كرد، توجه افراد بسیاری را به این فناوری جلب كرد و الان نسخه آزمایشی این فضاپیما با پشت سر گذاشتن چند آزمایش باعث گشته تا شركت اسپیس ایكس یك گام به تحقق رؤیای گردشگری فضایی و ارسال انسان ها به ماه و مریخ در سال ۲۰۲۴ نزدیك شود.موتورهای رپتور


مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود كنید: video/mp4


منبع:

1398/06/07
13:59:24
5.0 / 5
4606
تگهای خبر: آزمایش , شركت , طراحی , فضاپیما
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است