با تلاش پژوهشگران آمریكایی صورت می گیرد

بررسی سلامتی با یك ردیاب بی سیم انعطاف پذیر

بررسی سلامتی با یك ردیاب بی سیم انعطاف پذیر

با فناوری: پژوهشگران آمریكایی نوعی ردیاب بی سیم جهت بررسی سلامتی ابداع نموده اند كه قابلیت انعطاف پذیری دارد.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از ساینس دیلی، شاید یك ردیاب پوشیدنی بی سیم كه با تجهیزات الكترونیكی انعطاف پذیر ساخته شده، بتواند امكان بررسی ساده سلامت بزرگسالان، نوزادان و خردسالان را در بلندمدت فراهم آورد و مشكلاتی مانند جراحت و حساسیت پوستی را كه بر اثر استفاده از سنسورهای چسبنده و ژل های رسانا ایجاد می شوند، به همراه نداشته باشد.
این ردیاب نرم و راحت می تواند داده های مربوط به نوار قلب، ضربان قلب، تنفس و فعالیت های حركتی را به یك ابزار قابل حمل مانند تلفن همراه یا تبلت منتقل كند. تجهیزات الكترونیك این ردیاب، روی یك لایه قابل كشش قرار دارند و با چند رابط، به الكترودهایی از جنس طلا متصل می شوند.
"وون هونگ یئو"(Woon-Hong Yeo)، استادیار مؤسسه فناوری جورجیا اظهار داشت: این ردیاب سلامتی، برای خردسالانی كه همیشه در حال حركت هستند، سودمند خواهد بود برای اینكه این ابزار نرم می تواند خودرا با فعالیت های گوناگون تطبیق دهد. این ردیاب طوری طراحی شده كه بتواند از عهده بررسی الكترونیكی سلامتی افرادی كه پوست حساسی دارند و ردیاب های معمولی به آنها لطمه می رسانند، برآید.
از آنجائیكه این ردیاب، خودرا با پوست مطابقت می دهد، مشكلات متداول الكترودهای ساخته شده از فلز و ژل را ندارد. این ابزار می تواند سیگنال های دقیقی را از بدن شخصی كه در حال حركت، دویدن یا بالا رفتن از پله ها است، دریافت كند.
یئو اضافه كرد: هنگامی كه یك الكترود معمولی را روی قفسه سینه می گذارید، حركات گوناگون از نشستن گرفته تا راه رفتن ثبت می شوند. از آنجائیكه ابزار ما نرم و تطبیق پذیر است، می تواند همراه با پوست حركت نماید و اطلاعاتی را عرضه نماید كه سنسورهای معمولی قادر به ارائه آنها نیستند.
دكتر "كوین ماهر"(Kevin Maher)، متخصص قلب و عروق كودكان اظهار داشت: ارزیابی مداوم با یك ردیاب بی سیم می تواند به ارزیابی سلامت كودكان بهبود ببخشد و به پزشكان كمك نماید تا نشانه های ابتدایی بیماری را قبل از پیشرفت آن تشخیص دهند.
وی ادامه داد: امكان دارد به دست آوردن داده های پیوسته در مورد سیستم های تنفسی و قلبی عروقی، بتواند امكان تشخیص پیشرفته را برای ما فراهم آورد تا تغییرات صورت گرفته در وضعیت بالینی بیمار و واكنش او نسبت به درمان را تشخیص دهیم. ابزار ردیابی تنفس، می تواند امكان تشخیص و درمان بموقع بیماری را فراهم آورد.
در این ردیاب، از سه الكترود طلا استفاده شده كه در غشایی حاوی تجهیزات پردازش الكترونیكی قرار گرفته اند. قطر این ردیاب، فقط سه اینچ است اما نسخه پیشرفته تر آن كه در حال ساخت است، نیمی از این اندازه را خواهد داشت. نیروی این ردیاب بی سیم، با یك باتری كوچك قابل شارژ تامین می شود اما شاید نسخه های آینده آن، به باتری هایی با سیستم شارژ مبتنی بر فركانس رادیویی مجهز باشند.


یئو و همكارانش به خاطر نیاز به معاینه سرپایی كودكان، بر كاربردهای این ردیاب در كودكان تمركز دارند اما نتایج به دست آمده از آزمایش این ردیاب می تواند برای گروه های دیگر بیماران همچون بزرگسالانی كه پوست حساسی دارند نیز به كار برود.
یئو اضافه كرد: بیماران می توانند این ردیاب را برای چند روز و شاید دو هفته به كار ببرند. غشای این ردیاب، ضد آب است؛ در نتیجه یك بزرگسال می تواند با آن به حمام برود. عناصر الكتریكی ردیاب، بعد از استفاده قابل بازیافت هستند.
این ردیاب، در دو نون ابداع شده است؛ در اولین نوع آن، از نوار پزشكی استفاده می شود و جهت استفاده كوتاه مدت در بیمارستان ابداع شده اما در نوع دوم، از نوار پزشكی الاستومر استفاده شده كه نرم است و برای مراقبت از زخم به كار می رود. ردیاب نوع دوم می تواند مدت بیشتری روی پوست باقی بماند.
یئو افزود: این ابزار كاملا خشك هستند و برای دریافت سیگنال ها از پوست، نیازی به استفاده از ژل ندارد. هیچ جزء دیگری میان پوست و سنسور قرار نمی گیرد؛ در نتیجه استفاده از آن ساده است.
از آنجائیكه این ردیاب می تواند برای مدت طولانی مورد استفاده قرار بگیرد، قادر می باشد داده های مربوط به نوار قلب را برای مشخص كردن بیماری های قلبی ثبت كند.
یئو افزود: ما جهت بررسی سیگنال ها، یادگیری ماشینی را به كار می بریم و آنها را با داده های به دست آمده از گروه های بزرگتری از بیماران مقایسه می نماییم. اگر ردیاب یك مورد غیرمعمول را شناسایی كند، آنرا به یك تلفن همراه هوشمند یا هر ابزار دیگری كه قابلیت اتصال به اینترنت داشته باشد، انتقال می دهد.
یئو و همكارانش قصد دارند در مراحل بعد، اندازه این ردیاب را كاهش دهند و خاصیت هایی را به آن اضافه كنند تا پارامترهای مربوط به دما، خون، اكسیژن و فشار خون را مورد بررسی قرار دهند. آنها در نظر دارند تا یك آزمایش بالینی را نیز جهت بررسی عملكرد این ردیاب در ارزیابی سلامتی افراد انجام دهند.
این پژوهش، در مجله "Advanced Science" به چاپ رسید.1398/05/10
01:09:19
5.0 / 5
4492
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است