پیش گیری از دیابت حاملگی با رژیم غذایی مدیترانه ای سرشار از روغن زیتون

پیش گیری از دیابت حاملگی با رژیم غذایی مدیترانه ای سرشار از روغن زیتون

با فناوری: پژوهشگران ˮدانشگاه كوئین مری لندنˮ(Queen Mary University of London) و ˮدانشگاه وارویكˮ(University of Warwick) انگلیس در مطالعه اخیرشان دریافته اند بانوانی كه در طول دوره حاملگی از رژیم غذایی مدیترانه ای سرشار از روغن زیتون پیروی می كنند، احتمال مبتلاشدن به دیابت حاملگی یا افزایش وزن در آنها كمتر است.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، رژیم غذایی غنی از چربی های سالم و كم قند و گوشت فرآوری شده، از اضافه وزن و دیابت حاملگی جلوگیری می كند.
علاوه بر این طبق گزارش ها، زنان حاملگی كه آجیل و روغن زیتون در وعده های غذایی خود استفاده می نمایند احساس سرزندگی و شادابی بیشتری دارند.
پژوهشگران انگلیسی در مطالعه اخیر خود 1252 زن را مورد بررسی قرار دادند. پژوهشگران آنها را به دو گروه تقسیم كردند. گروه اول رژیم غذایی كه مركز سلامت انگلیس برای تمام زنان حامله اعلام نموده را پیروی كردند و گروه دوم نیز رژیم غذایی مدیترانه ای را شروع كردند. پژوهشگران در گروه اول بیشتر بر مراقبت های پیش از زایمان عمومی تمركز داشتند و در گروه دوم نیز بر روی رژیم غذایی آنها متمركز بودند. بانوانی كه رژیم غذایی مدیترانه را پیروی می كردند آجیل بسیاری مصرف می كردند و هر دو هفته یك دفعه نیز می بایست غذاهای خودرا با روغن زیتون می خوردند. علاوه بر نكات ذكر شده آنها تنها می توانستند در حد بسیار متوسط از گوشت قرمز، شكر و فست فود استفاده كنند.
پژوهشگران بعد از مدتی این دو گروه را مورد بررسی قرار دادند و دریافتند مادرانی كه از رژیم غذایی مدیترانه ای پیروی كرده بودند احتمال مبتلاشدن به دیابت حاملگی 35 درصد در آنها پایین تر از مادران گروه اول بود. علاوه بر این وزن آنها نیز نسبت به گروه اول بطور متوسط 1.25 كیلوگرم كمتر بود.
دیابت حاملگی به شرایطی گفته می شود كه افزایش قند خون برای نخستین بار، در دوران حاملگی دیده شود. دیابت بارداری، تقریباً در چهار درصد از حاملگی ها بروز می كند. علت دقیق دیابت باردای معین نمی باشد ولی وجود بعضی از سر نخ ها، در تشخیص زودرس این بیماری مؤثر است. با عنایت به عوارضی كه دیابت برای جنین و مادر حامله می تواند داشته باشد، پیشگیری و كنترل دیابت در دوران حاملگی لازم است.
منبع:

1398/05/03
11:08:27
5.0 / 5
4186
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است