با تلاش پژوهشگران ایرانی دانشگاه كالیفرنیا انجام شد

ساخت تراشه ای كه از اینترنت 6G پشتیبانی می كند

ساخت تراشه ای كه از اینترنت 6G پشتیبانی می كند

با فناوری: پژوهشگران ایرانی ˮدانشگاه كالیفرنیا، ارواینˮ، تراشه ای ابداع نموده اند كه می توانند امكان انتقال داده را در فركانس بالا فراهم آورند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از ردیت، مهندسان "دانشگاه كالیفرنیا، ارواین"(UCI)، یك فرستنده- گیرنده بی سیم ابداع نموده اند كه می تواند فركانس های رادیویی را تا ۱۰۰ گیگاهرتز افزایش دهد كه چهار برابر سرعت استاندارد ۵G( نسل پنجم شبكه تلفن همراه) است.
این ابزار، یك تراشه سیلیكونی به اندازه ۴.۴ میلی متر است كه به خاطر ساختار منحصر به فرد خود، می تواند سیگنال های دیجیتالی را با سرعت قابل توجه و كارایی بیشتر پردازش كند.
"پیام حیدری"(Payam Heydari)، استاد مهندسی برق و علوم كامپیوتر دانشگاه كالیفرنیا، ارواین و نویسنده ارشد این پژوهش اظهار داشت: ما تراشه خودرا "فراتر از جی 5"(beyond 5G) نامیده ایم برای اینكه میزان سرعت و داده های ادغام شده ای كه می توانیم به آنها دست یابیم، بسیار بالاتر از قابلیت ابزار بی سیم كنونی است.
وی اضافه كرد: پژوهشگران و مهندسان، برای مدت های طولانی قصد داشتند بدانند كه آیا سیستم های بی سیم می توانند عملكرد و سرعت بالایی هم اندازه شبكه های فیبر نوری داشته باشند یا خیر. اگر چنین امكانی به ثمر برسد، صنعت مخابرات را دگرگون خواهدنمود برای اینكه زیرساخت های بی سیم می توانند مزایای بسیاری را به همراه داشته باشند.
حیدری و گروهش، پاسخ این سوال را در ابداع یك فرستند-گیرنده جدید یافتند كه بتواند از استانداردهای نسل پنجم شبكه تلفن همراه (كه در فركانس ۲۸ تا ۳۸ گیگاهرتز كار میكند) پیشی بگیرد و به استاندارد ۶G كه در فركانس ۱۰۰ گیگاهرتز یا بالاتر كار می كند.
"حسین محمدنژاد"(Hossein Mohammadnezhad)، از فارغ التحصیلان دانشگاه كالیفرنیا، ارواین اظهار داشت: "كمیسیون ارتباطات فدرال"(FCC)، اخیراً امكان دسترسی به پهنای فركانس بالای ۱۰۰ گیگاهرتز را فراهم نموده است. فرستنده- گیرنده ما، اولین نمونه ای است كه می تواند قابلیت های قابل توجهی را در این عرصه فراهم آورد.
داشتن فرستنده ها و گیرنده هایی كه می توانند امكان انتقال داده را در فركانس بالا فراهم آورند، در عصر جدید فناوریهای بی سیم كه تحت سیطره اینترنت اشیا، خودرو های خودران و پهنای باند گسترده برای تماشای ویدئوهای باكیفیت بالا و غیره قرار دارد، حیاتی بنظر می رسد.
حیدری افزود: تغییر فركانس سیگنال ها با كمك اصلاح فرستنده- گیرنده ها، قبل از این با پردازش دیجیتالی صورت می گرفت اما مهندسان در سال های اخیر تلاش نموده اند تا محدودیت های فیزیكی این روش را بررسی نمایند.
این گروه پژوهشی، تراشه ای را به كار برده اند كه می تواند با اصلاح بیت های دیجیتال در دامنه آنالوگ و فركانس رادیویی، نیاز به پردازش دیجیتالی را برطرف كند.
حیدری افزود: این فرستنده- گیرنده منحصر به فرد می تواند علاوه بر انتقال سیگنال های دیجیتالی با فركانس ۱۰۰ گیگاهرتز، به مصرف كمتر انرژی كمك نماید برای اینكه نسبت به سیستم های كنونی، به انرژی و هزینه كمتری نیاز دارد؛ در نتیجه تهیه آن برای مصرف كنندگان بازار تجاری، ساده تر است.
وی اضافه كرد: نوآوری ما می تواند نیاز به كابل های فیبر نوری را در مراكز انتقال داده فراهم كند؛ در نتیجه امكان انتقال بی سیم با سرعت بسیار بالا و صرفه جویی در هزینه ها فراهم می شود.
منبع:

1398/04/26
14:36:43
5.0 / 5
4496
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است