در دانشگاه صنعتی سهند؛

كارایی سیستم های مخابراتی با الگوهای نوین داخلی بهبود می یابد

كارایی سیستم های مخابراتی با الگوهای نوین داخلی بهبود می یابد

با فناوری: پژوهشگران در دانشگاه صنعتی سهند الگو و تكنیكی برای بهبود كارایی سیستم های مخابراتی بی سیم ارائه دادند كه علاوه بر استفاده بهینه از پهنای باند، مصرف انرژی را نیز به حداقل می رساند.به گزارش با فناوری به نقل از معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، معصومه آذغانی مجری طرح ارتقا كارایی سیستم های مخابراتی بی سیم عنوان كرد: هم اكنون پژوهشگران در دنیا به دنبال ارائه راهكارهایی برای رفع مشكل پهنای باند و كمبود انرژی در سیستم های مخابراتی بی سیم هستند. انجام این پژوهش نیز در این راستا بود و در نهایت موفق به ارائه روشی مناسب برای بهبود كارایی این سیستم ها شدیم كه علاوه بر استفاده بهینه از پهنای باند، مصرف انرژی را نیز به حداقل می رساند و به تحقق هدف مخابرات سبز كمك می نماید.
عضو هیات علمی دانشگاه صنعتی سهند اظهار داشت: روش جدید كارآیی بالاتر و هزینه پائین تر در مقایسه با شیوه های مشابه خود دارد و قابل پیاده سازی به صورت توزیع شده در انواع شبكه های مخابرات بی سیم باشد. اما برای پیاده سازی آن نیاز به زیرساخت های مخابراتی است.
وی ابراز كرد: با عنایت به افزایش تعداد كاربران سیستم های مخابراتی، میزان بهره برداری از كانال های فركانسی در دسترس افزایش پیدا كرده است و پژوهشگران تلاش های بسیاری در امتداد استفاده بهینه از این كانال ها و ارتقاء بهره وری آنها طی سال های اخیر انجام دادند. همچون راهكارهای مفید در این زمینه، استفاده از سیستم های رادیوشناختی است كه می توانند طیف فركانسی را به شكلی سازمان یافته میان كاربران گوناگون تقسیم كنند. طیف سنجی مرحله اولیه و بسیار حیاتی در بهبود كاركرد چنین سیستم هایی است.
به گفته آذغانی، در اغلب سیستم های مخابراتی كه برای كاربردهای نظامی طراحی شده اند، برای افزایش سطح ایمنی داده های ارسالی از سیگنال های با طیف گسترده استفاده می شود. مشكل اصلی سنجش طیفی چنین سیستم هایی، پهنای باند بسیار وسیع آنهاست كه با ارائه تكنیك های نوین می توان آنرا رفع كرد.


منبع:

1398/04/11
13:36:29
5.0 / 5
4265
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه , صنعت , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است