پژوهشگران یونانی ارتباطاتی بین آپنه خواب و مبتلا شدن به سرطان در زنان پیدا كردند

پژوهشگران یونانی ارتباطاتی بین آپنه خواب و مبتلا شدن به سرطان در زنان پیدا كردند

به گزارش با فناوری برپایه تحقیقات اخیر پژوهشگران دانشگاه ارسطو تسالونیكی، (Aristotle University of Thessaloniki) یونان، ˮوقفه تنفسی انسدادی در خوابˮ(OSA) امكان دارد خطر ابتلاء به سرطان را در زنان افزایش دهد.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از دیلی میل، دانشمندان یونانی طی مطالعه اخیر، داده های ۱۹ هزار فرد را جهت بررسی اینكه دریابند آیا بین وقفه تنفسی انسدادی در خواب و سرطان ارتباطی وجود دارد یا خیر، تحلیل كردند.
وقفه تنفسی در خواب یا آپنه خواب یك اختلال خواب است كه سبب توقف یا كاهش تنفس برای مدتی كوتاه (اما با تعداد بار زیاد) در طول خواب می شود. هر توقف می تواند برای چندین ثانیه یا حتی چندین دقیقه طول كشیده و معمولاً تعداد زیادی توقف در یك شب اتفاق می افتد. هر كدام از این دوره ها یك «آپنه» نامیده می شود. اغلب این دوره ها با صدای خرخر بلند همراه می باشد كه در بعضی موارد با صدا و احساس خفگی همراه می شود كه در آن فرد ناگهان با حالت خفگی از خواب بیدار می شود.
با وجود اینكه در خیلی از آپنه ها فرد مبتلا متوجه تنگی یا توقف تنفس خود در طول شب نمی گردد، این دوره ها معمولاً سبب كاهش قابل توجه كیفیت خواب او می شود. در نتیجه با وجود خواب طولانی، فرد مبتلا امكان دارد در طول روز احساس خستگی بیش از اندازه كند و كمتر به حالت آماده باش قرار گیرد. این می تواند منجر به حوادث غیرقابل جبران در طول روز مانند تصادفات رانندگی شود. مطالعات نشان می دهد افراد مبتلا به آپنه خواب درمان نشده، تا هفت برابر بیشتر از افراد عادی در معرض تصادفات وسایل نقلیه موتوری هستند.
آپنه خواب عبارتست از وقفه تنفس بیشتر از ۱۰ ثانیه ضمن خواب، سه نوع آپنه تقسیم بندی شده است. آپنه می تواند انسدادی باشد یعنی در اثر انسداد در راه های هوایی فوقانی بوجود آید، می تواند مركزی بوده یعنی به دلیل مشكلات مغزی ایجاد شود و همینطور می تواند مختلط باشد.
آنها دریافتند سرطان در زنان مبتلا به آپنه خواب نسبت به آنهایی كه بدون آن بودند، شایع تر است اما این روند در مردان وجود ندارد.
یافته های این تحقیق زمانی ثابت شد كه پژوهشگران سایر عوامل سرطانی، مانند شاخص توده بدنی بالا، استعمال دخانیات و مصرف الكل را هم مورد توجه قرار دادند.
میلیون ها نفر در سراسر جهان دارای " وقفه تنفسی انسدادی در خواب" هستند كه می تواند سبب ایجاد خروپف شود.
بنابر گفته پژوهشگران البته این به آن معنا نیست تمام افرادی كه خروپف می كنند در معرض ابتلاء به سرطان قرار دارند. تغییرات شیوه زندگی می تواند به مقابله با این بیماری، كه اغلب ناشی از اضافه وزن، سیگار كشیدن و یا مصرف الكل بیش از اندازه است، كمك نماید.
در "وقفه تنفسی انسدادی در خواب" مسیرهای هوایی در حین خواب ضعیف شده و سبب اختلال در تنفس طبیعی می شود كه این امر می تواند تأثیر زیادی بر كیفیت زندگی افراد داشته باشد.
برپایه گفته های سرویس سلامت همگانی بریتانیا(NHS) وقفه تنفسی انسدادی در خواب می تواند منجر به فشار خون بالا، سكته مغزی، حمله قلبی یا دیابت نوع ۲ شود.
طی این مطالعه پژوهشگران یونانی داده های ۵۷۸۹ زن و ۱۳ هزار و ۷۶۷ مرد را مورد بررسی قرار دادند و بعد از آن تعداد دفعاتی كه داوطلبان در طول خواب در قسمت بسته شدن كامل یا بخشی از راه های هوایی را تجربه می كردند، مورد بررسی قرار دادند.
كارشناسان همینطور این مورد را كه چند بار در طول شب میزان اكسیژن خون شركت كنندگان به كمتر از ۹۰ درصد كاهش یافته بود را هم تحلیل كردند. داده ها نشان داد كه ۳۸۸ نفر (۲ درصد) از شركت كنندگان مبتلا به یك سرطان جدی هستند.
از ۳۸۸ نفر، ۱۶۰ زن (۲.۸ درصد از كل زنان) و ۲۲۸ مرد (۱.۷ درصد از كل مردان) بودند.
دانشمندان پیشنهاد كردند كه سطح پایین اكسیژن خون، ناشی از تنفس محدود است كه این امر می تواند نقش مهمی در توسعه سرطان داشته باشد.
دكتر "آثاناسیا پاتاكا"(Athanasia Pataka) یكی از نویسندگان این مطالعه اظهار داشت: این بخش تحقیق بسیار جدید است چونكه اثرات جنسیت و ارتباط آن با وقفه تنفسی انسدادی در خواب و سرطان را مورد بررسی قرار داد.
طی این مطالعه ۱۹ هزار مرد و زن را مورد بررسی قرار دادیم و دریافتیم كه وقفه تنفسی انسدادی شدید در خواب با ابتلاء به سرطان مرتبط می باشد. این ارتباط در زنان قویتر از مردان است. تعداد كمی از مردان بودند كه این ارتباط در آنها مشاهده شد. مردان مبتلا به وقفه تنفسی انسدادی در خواب اكثراً خواب آلود هستند و در خواب خروپف می كنند اما زنان مبتلا به وقفه تنفسی انسدادی بیشتر احساس خستگی، بی خوابی، افسردگی و سردرد صبحگاهی دارند.
یافته های این مطالعه در مجله "European Respiratory" منتشر گردید.
منبع:

1398/03/01
17:49:54
5.0 / 5
4308
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است