غرشی كه به نیمی از ستارگان كهكشان راه شیری جان داد

غرشی كه به نیمی از ستارگان كهكشان راه شیری جان داد

به گزارش با فناوری تجزیه و تحلیل داده های ماهواره ˮگایاˮ(Gaia) یك انفجار قدرتمند بین ۲ تا ۳ میلیارد سال پیش را نشان داده است كه منجر به شكل گیری ستارگان در كهكشان راه شیری شده و امكان دارد تا نیمی از ستارگان را در این كهكشان بوجود آورده باشد.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، آژانس فضایی اروپا(ESA) حدود یك سال پیش سرشماری كهكشان راه شیری كه توسط تلسكوپ گایا انجام شده را منتشر نمود. این بررسی اطلاعاتی راجع به موقعیت، فاصله و حركات تقریباً ۱.۷ میلیارد ستاره را در راه شیری مشخص كرده است.
دانشمندان از آن زمان تابحال از آن بهره برده اند و الان تیمی از محققان شواهدی از یك "انفجار ستاره ای" را كه برای مدت كوتاهی اتفاق افتاده پیدا كرده است كه طی آن بیشتر از نیمی از ستاره ها در كهكشان راه شیری متولد شده اند.
كهكشان ها زمانی به وجود می آیند كه گرد و غبار و گاز با هم مخلوط می شوند و آغاز به تركیب با ستاره ها می كنند. هنگامی كه این فرایند آغاز می شود انتظار می رود تا زمانی كه گاز تمام می شود نرخ نسبتاً ثابتی داشته باشد. در نخستین چهار میلیارد سال حیات كهكشان راه شیری، این زوال در مواد دقیقاً همان چیزی است كه اتفاق افتاده است.


اما با عنایت به اطلاعات مأموریت گایا، این كار به این شیوه ادامه نیافته است. محققان با مطالعه فاصله، رنگ و روشنایی سه میلیون ستاره دریافتند كه حدود پنج میلیارد سال پیش این روند تمایل به معكوس شدن پیدا كرده است و بین دو تا سه میلیارد سال پیش با یك انفجار ستاره ای كه حدود نیمی از ستاره های راه شیری را ایجاد كرده به اوج رسیده است.
"راجر مور" نویسنده این مطالعه می گوید: مقیاس زمانی این تشكیل ستارگان كه با مقدار زیادی از توده ستاره ای كه در این روند دخیل بوده و هزاران میلیون تن از توده های خورشیدی منفجر شده است، نشان داده است كه دیسك كهكشان ما یك تكامل ثابت و متوقف شده نداشته، بلكه حدود پنج میلیارد سال پیش گرفتار یك آشفتگی شده است.
محققان می گویند این آشفتگی خارجی احتمالاً حاصل برخورد با یك كهكشان كوچك تر بوده است. این نوع ادغام های كهكشانی همیشه اتفاق می افتند و زمانی اتفاق می افتند با خود گاز و مواد اضافی مورد نیاز برای شروع یك چرخه جدید تولد ستاره می آورند.


تیم تحقیقاتی می گوید درك این چرخه ها می تواند به ما در درك بهتر تاریخچه كهكشان راه شیری كمك نماید.
این تحقیق در مجله Astronomy & Astrophysics انتشار یافته است.
منبع:

1398/02/26
15:31:35
5.0 / 5
4591
تگهای خبر: تحقیقات , تلسكوپ , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است