با همكاری دانشمند ایرانی

گام دیگری برای درمان اختلالات شناختی برداشته شد

گام دیگری برای درمان اختلالات شناختی برداشته شد

به گزارش با فناوری پژوهشگران كانادایی با همكاری دكتر ˮكیمیا هنرمندˮ دانشمند ایرانی دریافتند حتی بیمارانی كه گرفتار صدمه مغزی نشده اند هم می توانند به اختلالات شناختی گرفتار شوند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از نوروساینس نیوز، بررسی جدیدی كه توسط پژوهشگران "دانشگاه وسترن اُنتاریو"(UWO) و "مؤسسه پژوهش سلامت لاوسون"(Lawson Health Research Institute) كانادا صورت گرفته، نشان داده است بیشتر بیمارانی كه در بخش مراقبت های ویژه بستری هستند، حتی اگر گرفتار صدمه ها و بیماری های مغزی نشده باشند، به سطحی از اختلالات شناختی گرفتار می شوند كه در بیشتر موارد هم ناشناخته می مانند.
خیلی از بیماران، به خاطر دلایلی كه با صدمه مغزی در ارتباط نیستند، در آی سی یو بستری می شوند و هیچ نشانه ای از مشكل مغزی در آنها دیده نمی گردد.
پژوهشگران در این پروژه، ۲۰ بیمار كه در بخش مراقبت های ویژه بستری بودند، مورد بررسی قرار دادند و دریافتند كه هر بیمار، از نوعی نقص شناختی رنج می برد كه حافظه، توجه، تصمیم گیری و استدلال را تحت تأثیر قرار می دهد. در این گونه موارد، بیمار حتی با وجود نداشتن صدمه مغزی مشخص، به سطحی از نقص شناختی مبتلاست.
پژوهشگران، این بررسی را با استفاده از آزمایش های آنلاین انجام دادند تا هم توانایی شناختی بیماران مبتلا به جراحت مغزی و هم نقص های شناختی بیمارانی كه مدتی را در بخش مراقبت های ویژه گذرانده اند اما گرفتار صدمه مغزی نشده اند، بسنجند.
"آدریان اوون"(Adrian Owen)، استاد پزشكی دانشگاه وسترن اظهار داشت: خیلی از افرادی كه به خاطر صدمه مغزی در بخش مراقبت های ویژه بستری می شوند، معمولاً نقص هایی را در حافظه، توجه، تصمیم گیری و دیگر عملكردهای شناختی تجربه می كنند اما پژوهش ما، شرایط بیمارانی را بررسی می كند كه به صدمه های مغزی گرفتار نشده اند.


دكتر "كیمیا هنرمند"(Adrian Owen)، از پژوهشگران دانشكده پزشكی دانشگاه وسترن اظهار داشت: حتی اگر بیمار مستقیماً درگیر صدمه مغزی نباشد، شرایط بسیاری، عملكرد مغز را تحت تأثیر قرار می دهند.
وی ادامه داد: مشكل در تنفس می تواند ناشی از نرسیدن اكسیژن به مغز باشد. اگر فرد از عفونت جدی رنج ببرد، مغز گرفتار التهاب و نقص در عملكرد می شود. داشتن جراحی مهم مغزی و یا مصرف دارو هم می تواند بر تنفس مؤثر باشد و جریان اكسیژن به مغز را تحت تأثیر قرار دهد. ما در این پژوهش نشان دادیم كه رخدادهای بسیاری می توانند به نقص در عملكرد مغز منجر شوند و به نقص شناختی بیانجامند.
دكتر "مارات اسلیسارو"(Marat Slessarev)، از دانشمندان مؤسسه لاوسون اظهار داشت: یافته های این پژوهش می توانند در آینده نحوه درمان بیماران را تحت تأثیر قرار دهند. درمان های بالینی معمولاً تنها روی نجات دادن بیمار تمركز دارند اما تمركز این پژوهش، بر خوب نجات دادن بیمار است. این پژوهش، به پزشكان فرصت خواهد داد تا به مرور زمان، نقص های شناختی را تشخیص دهند و عملكرد شناختی را بررسی نمایند تا بتوانند اولین گام را برای پیشرفت در بازیابی مغز بردارند.
نتایج این پژوهش، در مجله " PLOS ONE" به چاپ رسید.1398/01/26
15:16:57
5.0 / 5
4516
تگهای خبر: آزمایش , بازی , پژوهش , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است