آیا یك سیاره جدید در منظومه شمسی شناسایی شده است؟

آیا یك سیاره جدید در منظومه شمسی شناسایی شده است؟

با فناوری: پلوتو از سال ۲۰۰۶ از حساب سیاره های منظومه شمسی كنار گذاشته شد اما طی مدت اخیر شواهد روزافزونی برای به چالش كشیدن این تصمیم به دست آمده است كه امكان دارد منجر به كشف یك سیاره نهم به غیر از پلوتو در منظومه شمسی شود.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمگ، از آنجایی كه پلوتو از سال ۲۰۰۶ از باشگاه سیاره های منظومه شمسی كنار گذاشته شد، از آن سال منظومه شمسی تنها با هشت سیاره شناخته می شود. اما در چند سال قبل بحث هایی وجود آمده در خصوص اینكه این عدد دوباره به حالت قبل بازگردد یا نه.
شواهد نشان می دهند كه یك دنیای سنگی غول پیكر در حاشیه منظومه ما و بسیار دورتر از پلوتو وجود دارد. ستاره شناسان كه فرضیه سیاره نهم را نمایش كرده اند حالا دو مقاله دیگر را منتشر نموده اند كه سرنخ های جدیدی در مورد این ادعا مطرح كرده است.
"مایك براون" و "كنستانتین باتیگین" ستاره شناسان مؤسسه فناوری كالیفرنیا(كلتك) این ایده را مطرح نمودند كه یك سیاره بزرگ و هنوز كشف نشده در فاصله ای بسیار دورتر از پلوتو به دور خورشید می چرخد. این تیم متوجه شده است كه شش جرم در كمربند كوئیپر بطور خاص دارای مدارهای عجیب و غریبی بوده اند و همه آنها ۳۰ درجه از مدار هشت سیاره شناخته شده كج شده و باهم تجمیع شده اند.
شبیه سازی های كامپیوتری نشان داده است كه این تجمیع می تواند منتج به ایجاد گرانش برای به وجود آمدن یك سیاره ناشناخته واقع در دنیای سایه ها شده باشد.


اما محققان اذعان می كنند كه این تجمیع بطور بالقوه می تواند ناشی از یك تعصب باشد، به این معنا كه شاید این تیم چون به دنبال سیاره نهم بوده اهتمام داشته تا این اجرام را بعنوان سیاره نهم منظومه شمسی معرفی نماید برای اینكه این چیزی است كه آنها دنبالش بوده اند.
آنها با بازنگری دوباره این احتمال را تقریباً رد كردند و متوجه شدند احتمال اشتباه بودن نظرشان یك در ۵۰۰ است.
البته فقط به این علت كه یك تجمیع در حال وقوع است، لزوماً به این معنا نیست كه یك سیاره جدید باید تشكیل و به رسمیت شناخته شود. مطالعات دیگر نشان داده اند كه اگر اجرام دوردست شناخته شده دیگری مانند دیسك های بزرگ متشكل از سنگ و یخ باهم تجمیع شوند، همان نتیجه امكان دارد حاصل شود.
"براون" می گوید: بااینكه این تحلیل مستقیماً درباره اینكه آیا سیاره نهم وجود دارد یا نه، چیزی نمی گوید اما نشان داده است كه این فرضیه بر پایه یك استدلال محكم بنا شده است.
در مطالعه دوم در مورد خواص احتمالی سیاره نهم بر طبق هزاران مدل كامپیوتری جدید از نحوه شكل گیری سیستم های خورشیدی دور تجدید نظر شده است. در اصل، اخترشناسان گفته اند كه شواهد نشان داده است سیاره نهم یك سیاره سنگی ۱۰ برابر بزرگ تر از زمین است و امكان دارد در مداری با فاصله ۶۰۰ واحد نجومی(AU) در حال گردش به دور خورشید باشد. هر یك واحد نجومی فاصله متوسط بین زمین و خورشید است.
اما مطالعه جدید نشان داده است كه این سیاره احتمالاً كوچك تر و نزدیكتر از آن چیزی است كه قبلاً تصور می شد.


محققان حالا می گویند سیاره نهم تنها می تواند پنج برابر بزرگ تر از زمین باشد و در فاصله حدود 400 AU از خورشید در مدار باشد.
جالب توجه است كه با عنایت به مشاهدات و مطالعات اخیر روی سیستم های سیاره ای دیگر نشان داده است كه اگر منظومه شمسی ما یكی از این ابرسیاره ها را نداشته باشد، عجیب خواهد بود.
"باتیگین" می گوید: سیاره نهم با وجود جرم پنج برابر زمین بنظر می رسد بسیار شبیه به یك ابرزمین است. این سیاره پازل گمشده منظومه شمسی در شناخت نحوه تشكیل سیاره ها است.
این مطالعه تقریباً دیگر شكی را در مورد وجود این سیاره باقی نگذاشته است. محققان این مطالعه جدید می گویند امكان دارد اشتباه كرده باشند، اما تا حد زیادی مطمئن هستند كه بزودی آنرا پیدا خواهند كرد.
"باتیگین" می گوید: تصور دیدن تصاویر واقعی از سیاره نهم شوكه كننده است. گرچه پیدا كردن این سیاره از لحاظ نجومی یك چالش بزرگ است، اما من بسیار خوشبین هستم كه در دهه آینده بتوانیم آنرا به تصویر بكشیم.
نخستین مطالعه در نشریه Astronomical و دومین مطالعه باز در مجله Physics Reports انتشار یافته است.1397/12/10
19:48:37
5.0 / 5
4936
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است