تمرینات فضانوردان برای سفر به فضا چیست؟

شمارش خشك

شمارش خشك

به گزارش با فناوری ما معمولاً از سفر فضانوردان به فضا زمانی خبردار می شویم كه سفینه ای پرتاب می شود گر چه امروز رسانه ها به پرتاب فضانوردان هم كمتر می پردازند. اما شاید آگاه نباشید كه سرنشینان این سفینه ها برای رسیدن به این لحظه یعنی زمان پرتاب، سال ها آموزش می بینند و برای هر پرواز به فضا، ماه ها تمرین های دشوار را پشت سر گذاشته اند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا، تمرین هایی كه حتی تا روزهای پیش از پرتاب ادامه دارد. یكی از این تمرین ها، "شمارش خشك" است. تقریباً همه ما با شمارش معكوس در زمان پرتاب آشنا هستیم اما تعداد كمی می دانند كه این شمارش تنها به همان ثانیه ها ختم نمی گردد و از ساعت ها قبل شروع شده اند.
به هر حال فضانوردان بارها و بارها باید ساعات پیش از پرتاب را در شبیه سازها تمرین كنند تا كاملاً بر همه شرایط مسلط شوند. همچون آخرین تمرین ها، همین شمارش خشك است. تقریباً یك هفته مانده به روز پرواز، فضانوردان در برنامه ای تحت عنوان "شمارش خشك" شركت می كنند.
طی این برنامه، آنها طبق برنامه مشخصی، از خواب بر می خیزید، بعد از یك حمام آب گرم، صبحانه سبكی خورده و به ساختمانی می روند كه لباس های فضایی شأن را بپوشند. پس از آن كه لباس های فضایی را به تن كردند، به سالن مخصوصی برده می شوند كه ناو سایوز و موشك بالابرنده آن، آخرین مراحل آزمایش و پیكره بندی را می گذراند.


فضانوردان همانند یك پرواز واقعی، لباس مخصوص پوشیده و به داخل سایوز می خزید با كمك كارشناسان فنی در صندلی هایشان در وضعیت افقی، همانند زمان پرتاب جای می گیرید، در ناو بسته و عملیات بررسی دستگاه ها آغاز می شود. این كار حدود ۲ تا ۳ ساعت طول می كشد. كلیه عملیات پیش از پرواز (به جز روشن كردن موتور موشك) همانند یك پرتاب واقعی صورت می گیرد. لوله های اكسیژن و كابل های ارتباطی وصل می شود، فضانوردان وضعیت لباس، دستگاه ها و كیفیت كار آنها را یك به یك گزارش می دهند. گویی كه در انتظار آخرین ثانیه های شمارش معكوس و بلند شدن سفینه از سكوی پرتاب هستند.
در این حال كلیه مكالمات بین فضانوردان و "مركز هدایت پرواز" با حضور كارشناسان ثبت و ضبط و بررسی می شود تا اگر اشتباهی رخ داده برطرف گردد. در مواردی حتی مراحل پرتاب هم بازسازی و تمرین می شود.1397/12/04
14:15:43
5.0 / 5
4850
تگهای خبر: آزمایش , آموزش , شركت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است