پژوهشگران كانادایی ابداع می كنند

روش جدیدی برای پرورش زنبورهای مقاوم در مقابل بیماری

روش جدیدی برای پرورش زنبورهای مقاوم در مقابل بیماری

به گزارش با فناوری پژوهشگران كانادایی تلاش دارند با بررسی ژن زنبورها، روش جدیدی برای پرورش زنبورهای مقاوم در مقابل بیماری عرضه كنند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از فیز، پژوهش جدید "دانشگاه یورك"(York University) كانادا نشان داده است كه امكان دارد كلید پرورش زنبورهای عسل مقاوم در مقابل بیماری، در گروهی از ژن ها نهفته باشد كه به زنبورها در محدود كردن گسترش كرم های ریز و باكتری ها كمك می كنند.
بعضی از زنبورهای كارگر می توانند لاروهای بیمار و مرده را تشخیص دهند و آنها را از قلمرو خود دور كنند. این رفتار كه یك جز ء ژنتیكی قوی به حساب می آید، شانس حفظ قلمرو زنبورها را زیاد می كند. پژوهشگران برای درك تكامل این رفتار منحصر به فرد، ژن های مؤثر بر این رفتار را بررسی كردند.
شاید این پژوهش، به ابداع روشی برای عرضه برنامه های پرورش زنبورهای مقاوم در مقابل بیماری در سراسر جهان منجر شود.
پروفسور "امرو زائد"(Amro Zayed)، از متخصصان بخش زیست شناسی دانشگاه یورك اظهار داشت: ایمنی اجتماعی، رفتار بسیار مهمی است كه پرورش دهندگان زنبور عسل قصد دارند برای ایجاد گروه های سالم تر زنبور عسل از آن استفاده كنند. ما می توانیم به جای صرف زمان طولانی برای سنجش رفتار زنبورها، این جهش های ژنتیكی برای پیش بینی رفتار را روی زنبورها آزمایش نماییم.
وی ادامه داد: این پژوهش، راه های جدیدی را جهت استفاده از ژنوم ها در پرورش گروههای سالم تر و مقاوم تری از زنبورها عرضه می دهد. نتایج این بررسی، برای متخصصان ژنتیك كه برای درك مفهوم ژنتیكی این رفتار تلاش می كنند، كارآمد خواهد بود.
این گروه پژوهشی، ژنوم های سه جامعه گوناگون از زنبورها را طبقه بندی كردند و ژنوم آنها را مورد بررسی قرار دادند. آنها در انتها بررسی خود، حداقل ۷۳ ژن كه در كنترل این رفتار منحصر به فرد نقش داشتند، مشخص كردند.


"براك هارپور"(Brock Harpur)، استادیار بخش حشره شناسی "دانشگاه پردو"(Purdue University) آمریكا اظهار داشت: ما حالا با شناسایی این ژن ها می توانیم مكانیسم رفتار را بررسی نماییم و ابزارهایی را برای پرورش دهندگان زنبور عسل عرضه دهیم تا بتوانند زنبورهای سالم تری پرورش دهند.
پژوهشگران قصد دارند یك برنامه آزمایشی را جهت بررسی رفتار زنبورها عرضه كنند و برپایه اطلاعات ژنتیكی هر كدام، نسبت به پرورش آنها اقدام نمایند.
این پژوهش، در مجله "Genome Biology and Evolution" به چاپ رسید.1397/11/28
15:39:37
5.0 / 5
4424
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است