توسط محققان كشف شد؛

شناسایی تنظیم كننده های دیابت با سلول های بنیادی

شناسایی تنظیم كننده های دیابت با سلول های بنیادی

به گزارش با فناوری محققان در صدد برآمدند تا ارگانوئیدهای عروق خونی انسانی را بعنوان مدلی از واسكولوپاتی دیابتی شناسایی و معرفی كنند.به گزارش با فناوری به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سلول های بنیادی، افزایش شیوع دیابت منجر به یك اپیدمی جهانی شده است. دیابت دلیل اصلی كوری، نارسایی كلیوی، حملات قلبی، سكته و قطع اندام های حركتی تحتانی است. این امر معمولا به علت تغییراتی در عروق خونی مانند تكثیر غشای پایه و از دست رفتن سلول های عروقی رخ می دهد.
دیابت عملكرد سلول های اندوتلیالی را مختل می كند و باعث قطع ارتباط بین سلول های اندوتلیالی و پری سیت ها می شود. دلیل این كه چرا عملكرد نامناسب سلول های اندوتلیالی و پری سیت ها منجر به واسكولوپاتی دیابتی می شود، به میزان بسیار زیادی ناشناخته باقی مانده است.
در مطالعه ای جدید دكتر ویمر و همكارانش در انستیتو بیوتكنولوژی مولكولی وین اتریش، ارگانوئیدهای سه بعدی از عروق خونی انسان را با استفاده از سلول های بنیادی پرتوان تولید كردند.
این ارگانوئیدها حاوی سلول های اندوتلیالی و پری سیت هایی بود كه به صورت شبكه های مویرگی خود سازماندهی شدند و با پوششی از غشای پایه پوشانده شدند.
ارگانوئیدهای عروق خونی انسانی به موش پیوند شدند و در آنجا شبكه عروقی منشعبی شامل شریان ها، شریانچه ها و سیاهرگ ها را بوجود آوردند. قرار گرفتن ارگانوئیدهای عروق خونی در معرض هایپركلسیمی و سیتوكین های التهابی در شرایط آزمایشگاه منجر به ضخیم شدن غشای پایه شد.
عروق خونی انسانی كه در شرایط درون تنی به موش مدل دیابتی پیوند شدند نیز، تغییرات ریز عروقی مشابه با بیماران دیابتی نشان دادند. دو فاكتور DLL۴ و NOTCH۳ بعنوان عوامل كلیدی واسكولوپاتی دیابتی در عروق خونی انسانی شناسایی شدند.
بنابراین، ارگانوئیدهای مشتق از سلول های بنیادی انسانی با موفقیت ساختار و عملكرد عروق خونی انسانی را تقلید كردند و یك سیستم قابل اتكا را برای مدل سازی و شناسایی تنظیم كننده های واسكولوپاتی دیابتی عرضه كردند.

1397/11/26
15:21:41
5.0 / 5
4242
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۵

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است