پژوهشگران دانشگاه ام.آی.تی:

سطح خوشی با میزان آلودگی هوا ارتباط دارد

سطح خوشی با میزان آلودگی هوا ارتباط دارد

با فناوری: پژوهشگران دانشگاه ˮام.آی.تیˮ در بررسی جدیدی دریافتند كه سطح خوشی مردم با میزان آلودگی شهر آنها، ارتباط مستقیم دارد.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از ام.آی.تی نیوز، چین برای سال های بسیاری با مشكل آلودگی هوا در شهرهای بزرگ دست و پنجه نرم كرده است. پژوهش جدیدی كه در "دانشگاه هنگ كنگ"(HKU) انجام شده، نشان داده است آلودگی هوا در این كشور، آمار مرگ و میر را به 1.1 میلیون در سال می رساند و 38 میلیارد هزینه به دنبال دارد.
حالا پژوهشگران دانشگاه "ام.آی.تی"(MIT) دریافته اند كه آلودگی در شهرهای چین، با سطح پایین خوشی جمعیت شهرها ارتباط دارد.
به رغم رشد هشت درصدی اقتصاد چین، سطح رضایت جمعیت ساكن شهرها به حد انتظار نرسیده است. آلودگی هوا در كنار كافی نبودن سرویس های حمل و نقل عمومی، افزایش قیمت مسكن و نگرانی در مورد سلامت مواد غذایی، تاثیر قابل توجهی بر كیفیت زندگی در نواحی شهری دارد.
پژوهش های پیشین نشان داده بودند كه آلودگی هوا، به سلامت، عملكرد شناختی، خلاقیت در كار و نتایج تحصیلی لطمه می رساند اما این پژوهش جدید نشان داده است كه نقش آلودگی هوا، بیش از اندازه تصور است و زندگی و رفتار اجتماعی را تحت تاثیر قرار می دهد.
خیلی از افراد برای دوری از آلودگی هوا، به شهرهای تمیزتر نقل مكان می كنند، تجهیزاتی مانند ماسك و تصفیه كننده های هوا را به كار می برند و یا زمان كمتری را بیرون از منزل می گذرانند.
"سیكی ژنگ"(Siqi Zheng)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: آلودگی هوا، ضررهای بسیاری برای سلامتی دارد. افرادی كه در معرض آلودگی هوا هستند، به ناراحتی روحی گرفتار می شوند و شاید تصمیمات نامعقولی بگیرند. احتمال بروز رفتارهای مضر و خطرناك در ایام آلوده، بیشتر است و این می تواند نتیجه افسردگی و اضطراب كوتاه مدت باشد. به همین دلیل، ما تصمیم گرفتیم اثر آلودگی هوا را بر زندگی روزمره ساكنان شهرهای بزرگ بررسی نماییم.


در گذشته، سطح خوشی معمولا با استفاده از پرسش نامه بررسی می شد اما این نوع بررسی ها فقط یك تصویر كلی از سوژه مورد نظر نمایش می دهند برای اینكه پاسخ های مردم معمولا تصویری كلی از سلامت آنها نمایش می دهند.
ژنگ اضافه كرد: رسانه های اجتماعی، امكان بررسی سطح خوشی افراد را در زمان واقعی فراهم می كنند و داده های بسیاری را در مورد شهرهای متفاوت نمایش می دهند.
پژوهشگران در این پروژه، از اطلاعات مربوط به ساكنان نواحی شهری استفاده كردند و تاثیر آلودگی هوا را بر نحوه تغییر رفتار مردم در 144 شهر چین مورد بررسی قرار دادند. آنها برای سنجش سطح روزانه خوشحالی، نوعی الگوریتم یادگیری ماشینی را به كار بردند و توئیت های 210 میلیون نفر را در بازه زمانی ماه مارس تا نوامبر تحلیل كردند. بررسی هر توئیت، با استفاده از الگوریتم یادگیری ماشینی صورت گرفت و سپس، سطح خوشی از عدد صفر تا 100 مشخص شد.
پژوهشگران در این بررسی، ارتباطی منفی میان آلودگی و سطح خوشی یافتند. به علاوه، مشخص شد كه زنان بیشتر از مردان، نسبت به آلودگی هوا حساس هستند.
این گروه پژوهشی با بررسی نوع شهرهای هر توئیت دریافتند ساكنان شهرهای تمیزتر و خشك تر كه به شهرهای بزرگ مهاجرت كرده اند، بیشتر تحت تاثیر آلودگی هوا قرار می گیرند. دلیل این موضوع، شاید نگرانی این دسته از افراد در مورد سلامت خود و كیفیت هوای شهرهای بزرگ و آلوده باشد.
ژنگ امیدوار است پژوهش در مورد تاثیر آلودگی بر رفتار افراد ادامه یابد تا سیاست گذاران این حوزه را به تصمیم گیری در مورد داشتن هوای تمیزتر ترغیب كند.
مقاله این پژوهش، در مجله "Nature Human Behaviour" به چاپ رسید.1397/11/02
14:26:41
5.0 / 5
4824
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است