با تلاش دانشمندان اسكاتلندی صورت می گیرد

مبارزه با فشار خون بالا با كمك سلول های ایمنی

مبارزه با فشار خون بالا با كمك سلول های ایمنی

با فناوری: پژوهش جدید دانشمندان اسكاتلندی نشان داده است كه سلول های ایمنی بدن می توانند به مقابله با فشار خون بالا كمك كنند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از مدیكال اكسپرس، دانشمندان در پژوهش جدیدی نشان داده اند كه سلول های سیستم ایمنی، نقش مهمی در مقابله با فشار بالای خون بر عهده دارند. این پژوهش توانست نقش گلبول های سفید خاصی موسوم به "درشت خوار" (macrophage) را در سیستم ایمنی بدن مشخص نماید.
فشار خون بالا، یكی از دلایل پیش آمدن شرایط خطرناكی مانند سكته قلبی، بیماری های كلیوی و سكته است. این پژوهش كه در "دانشگاه ادینبرو" (University of Edinburgh) اسكاتلند صورت گرفت، نشان داد كه درشت خوارها، مولكول های یك هورمون قوی موسوم به "اندوتلین" (endothelin) را از بین می برند. آنها با بررسی و تنظیم سطح اندوتلین خون، به استراحت رگ های خونی كمك می كنند و فشار خون را به صورت قابل توجهی كم می كنند.
دانشمندان در بررسی خود دریافتند كه كاهش سطح درشت خوارها، فشار خون موش ها را بیشتر می كند و با رسیدن درشت خوارها به سطح عادی، فشار خون به حالت طبیعی بازمی گردد.
پژوهشگران در مرجله بعد، گلبول های سفید بیمارانی كه اختلال در سیستم ایمنی، رگ های خونی آنها را تحت تاثیر قرار داده بود، مورد بررسی قرار دادند. افرادی كه درمان آنها، سطح درشت خوارها را كاهش می داد، نسبت به افرادی كه تحت درمان های دیگر بودند، فشار خون بالاتری داشتند.


به قول دانشمندان، امكان دارد یافته های این پژوهش بتوانند به شناسایی افرادی كه در خطر مبتلاشدن به فشار خون بالا قرار دارند كمك نماید. این پژوهش می تواند راه های درمانی كنونی را بهبود بخشد اما پژوهشگران تاكید كرده اند كه برای تایید این نتایج، بررسی بیشتری مورد نیاز است.
پروفسور "متیو بیلی" (Matthew Bailey)، سرپرست این پژوهش اظهار داشت: فشار خون بالا، سالانه میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد كه 70 درصد آنها بالای 70 سال هستند. پژوهش ما، عوامل خطرناك را در مورد این مشكل مشخص می كند و امكان بررسی داروهای جدید برای درمان آنرا فراهم می سازد. مرحله بعد در فرآیند پژوهشی ما، بررسی نقش درشت خوارها در افراد مبتلا به فشار خون بالا خواهد بود.
این پژوهش، در مجله " European Heart Journal" به چاپ رسید.1397/10/29
15:08:04
5.0 / 5
4341
تگهای خبر: پژوهش , دانشگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۴

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است