مادر تلسكوپ هابل درگذشت

مادر تلسكوپ هابل درگذشت

با فناوری مادر تلسكوپ هابل درگذشت


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از گیزمودو، "نانسی گریس رومن"(Nancy Grace Roman)، از مدیران سابق ناسا كه نقش قابل توجهی در ماموریت تلسكوپ فضایی هابل داشت درگذشت.
رومن، اولین زنی بود كه موفق شد به سمت مدیریت ناسا برسد. وی در سال 1949، مدرك دكتری ستاره شناسی خویش را از دانشگاه شیكاگو دریافت كرد و در سال 1959 به سمت ریاست ستاره شناسی در اداره علوم فضایی ناسا رسید و این سمت را به مدت 20 سال حفظ كرد. رومن در سال 1979 بازنشسته شد.
او در برنامه های قابل توجهی همچون ماموریت تلسكوپ فضایی "كاوشگر زمینه كیهان" یا "كوبی"(COBE) و "تلسكوپ فضایی هابل"(Hubble Space Telescope) شركت داشت.
رومن نقش مهمی در تقویت فرصت های شغلی زنان در "انجمن زنان داشنگاهی آمریكا"(AAUW) بر عهده داشت و موفق شد خیلی از موانع سر راه تحصیل و كار خود در آن زمان را از بین ببرد. بخش بزرگی از اعتبار رومن به خاطر نقش پررنگ وی در ماموریت تلسكوپ فضایی هابل است؛ پروژه ای كه لقب "مادر هابل" را برای او به ارمغان آورد.


"گرابرت زیمرمن"(Robert Zimmerman)، نویسنده كتاب "جهان در آینه"(The Universe in a Mirror) در كتاب خود نوشت: در طول دهه 60 و اوایل دهه 70 میلادی، هیچ كس در طراحی ها و مفاهیم ابتدایی هابل، مهمتر از رومن نبود.
نانسی گریس رومن، روز سه شنبه 25 دسامبر در سن 93 سالگی درگذشت.1397/10/09
15:10:41
5.0 / 5
4495
تگهای خبر: تلسكوپ , دانشگاه , شركت , طراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است