پژوهشگران آمریكایی مطرح كردند

میان كمردرد و مرگ زودرس ارتباط وجود دارد

میان كمردرد و مرگ زودرس ارتباط وجود دارد

با فناوری: پژوهشگران آمریكایی در بررسی جدید خود، ارتباط مستقیمی میان كمردرد و مرگ زودرس را تایید كردند.


به گزارش با فناوری به نقل از ایسنا و به نقل از مدیكال نیوز تودی، كمردرد، عارضه بسیار متداولی است كه میلیون ها نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد.
حالت قرار گرفتن بدن، سبك زندگی بدون تحرك، اضافه وزن، چاقی و بالا رفتن سن، از عواملی هستند كه به وخامت این مشكل دامن می زنند.
به گزارش "موسسه ملی اختلالات عصبی و سكته مغزی"(NINDS)، حدود 80 درصد بزرگسالان، حداقل یك دفعه در عمر خود كمردرد را تجربه می كنند.
كمردرد به دو دسته حاد و مزمن تقسیم می شوند. كمردرد حاد معمولا بین چند روز تا دو هفته طول می كشد و معمولا به خودی خود حل میگردد. حدودا 20 درصد افراد مبتلا به كمردرد حاد، به كمردرد مزمن باز گرفتار می شوند. كمردرد مزمن، سه ماه یا بیشتر طول می كشد و امكان دارد ناشی از بیماری های مهمی مانند پوكی استخوان و یا سرطان باشد.
از آنجائیكه كمردرد در بین زنان بین 40 تا 80 سال شایع تر از مردان است، پژوهشگران "مركز پزشكی بوستون"(BMC) برای درك بیشتر اثرات كمردرد در زنان، پژوهشی را آغاز كردند و هشت هزار زن را مورد بررسی قرار دادند.
"اریك روسین"(Eric Roseen)، نویسنده ارشد این پژوهش اظهار داشت: این پروژه، اولین بررسی برای سنجش معلولیت سپس كمردرد است كه تحلیل آینده نگری در مورد كمردرد و ناتوانی سپس آن نمایش می دهد. شاید این بررسی بتواند ارتباط میان كمردرد و مرگ و میر را توضیح دهد.
دانشمندان در طول دو سال، سنجش های اساسی در مورد كمردرد انجام دادند. آنها از شركت كنندگان این آزمایش در مورد كمردردشان سوال كردند و فعالیت های روزانه آنها را مورد بررسی قرار دادند. انجام كارهایی مانند راه رفتن، آماده كردن غذا و حركات مكرر، برای خیلی از شركت كنندگان دشوار بود.
بررسی فعالیت هایی مانند راه رفتن در مسافت های كوتاه و آماده كردن غذا، توانست حدودا 50 درصد تاثیر كمردرد بر مرگ و میر را توضیح دهد. سرعت راه رفتن و بلند شدن مكرر از روی صندلی باز به ترتیب 27 و 24 درصد تاثیر را مشخص كردند.
بیشتر از 50 درصد شركت كنندگان در طول دروه پیگیری بررسی از دنیا رفتند. حدود 65 درصد زنان مبتلا به كمردرد دائم در طول این دوره از دنیا رفتند؛ درحالی كه این میزان در افرادی كه كمردرد نداشتند، 54 درصد بود.


نتایج این پژوهش نشان می دهند ارتباط محكمی میان كمردرد و مرگ و میر وجود دارد. بااینكه هنوز دلایل این ارتباط، نامشخص هستند اما پژوهشگران باور دارند كه امكان دارد دیگر عوامل در رابطه با كمردرد باز به مرگ زودرس مرتبط باشند.
روسین اضافه كرد: امكان دارد كمردرد، فعالیت های روزانه را مختل كند و افراد مسن تر به خاطر ترس از لطمه مجدد یا بدتر شدن نشانه ها، از این فعالیت ها دوری می كنند. ناتوانی در عملكرد یا نداشتن فعالیت های روزانه می تواند به اضافه وزن یا پیشرفت بیماری و نهایتا مرگ زودرس منجر شود.
تعداد افراد مسن مبتلا به كمردرد، در سرتاسر جهان در حال افزایش می باشد. حدود هشت درصد این افراد، 65 ساله و یا بالاتر هستند. تخمین زده میگردد كه این تعداد تا سال 2050، حدودا به 17 درصد برسد. با وجود چنین آماری، بهبود بخشیدن به سلامت فیزیكی بزرگسالان برای افزایش طول عمر آنها، یك اولویت برای سازمان های سلامت عمومی و پژوهش های مربوط به آنها به حساب می آید.
روسین افزود: یافته های ما این سوال را مطرح می كنند كه آیا با مدیریت بهتر كمردرد در طول زندگی می توان از ناتوانی پیشگیری كرد و كیفیت زندگی و نهایتا طول عمر را افزایش داد.
برای ارزیابی اثرات بلندمدت كمردرد، باید پژوهش های بیشتری انجام شوند اما این یافته ها باز می توانند راه را برای انجام دادن پژوهش های بیشتر هموار كنند و به یافتن درمان ها و راهبردهای بهتری برای این عارضه منجر شوند.
این پژوهش، در مجله "The Journal of General Internal Medicine" به چاپ رسید.1397/10/06
13:41:25
5.0 / 5
4653
تگهای خبر: آزمایش , پژوهش , شركت , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳

لینک دوستان با فناوری

بافناوری

با فناوری
با فناوری

با فناوری

معرفی فناوری روز دنیا

bafanavari.ir - حقوق مادی و معنوی سایت با فناوری محفوظ است